Ямбол продължи с победите, този път развенча „Лукойл”

_KPS3639795520170325101007Баскетболният Ямбол продължи с победите и „хвърли бомбата” в 23-ия кръг на Националната баскетболна лига, като се наложи като домакин над първия в класирането „Лукойл Академик” с 80:71 (20:17, 23:14, 19:22, 18:18).

В основата на победата за ямболските баскетболисти беше стрелбата от далечно разстояние. Те реализираха цели 14 тройки срещу едва 5 за “студентите”.

След равностойното начало ямболии все пак поведоха в края на първата част след две поредни тройки на Евгени Иванов за 20:17. През втория период и Венцислав Петков се развихри, като навъртя 15 точки до голямата почивка, а от другата страна единствено Дани Гибсън премина двуцифрената бариера с 11 точки. Това обаче не стигна на отбора на Тони Дечев, който се оказа в ролята на догонващ след 20-те минути с двуцифрена разлика при 43:31.

През третата четвърт “студентите” се вдигнаха на щурм и на няколко пъти намаляваха изоставането си до 4 точки чрез Стив Зак и Божидар Аврамов, но в подкошието дуото Стоян Петков и Николай Върбанов действаше умело и фиксира след третата част 62:53 в полза на домакините. През последните 10 минути „Лукойл” продължи натиска си и след няколко успешни акции на Димитър Димитров стигна до 66:69. Опитът на Станислав Говедаров във финалните акорди обаче донесе успеха на Ямбол с крайното 80:71.

Най-резултатен за победителите стана Венцислав Петков с 21 точки, който отбеляза и пет тройки, 16 точки добави Станислав Говедаров с три тройки, а Николай Върбанов отбеляза 13 точки.

_KPS3655349320170325101008За „Лукойл” Дани Гибсън се отличи със 17 точки, докато завърши Стив Зак с 14 точки.

„Това е първа победа на ямболии над този съперник от пет години. Домакините се възползваха максимално от колебливото моментно състояние и непълен състав на шампиона, записвайки много важна победа. Процентът на стрелба от разстояние, преимуществото при борбата и добрата игра в защита са основните причини за успеха. Не е лесно да ограничиш „Лукойл” до 70 точки в какъвто и състав да е. Обикновено шампионите бележат 85-87 точки и са с най-доброто нападение в лигата”, коментира бившият баскетболен национал и треньор Даниел Димитров

С 6 победи и 14 загуби, но с мач по-малко от другите, ямболският отбор успя да се качи с едно място напред и вече е седми в класирането.

В следващия кръг Ямбол посреща отново в зала „Диана” пловдивския отбор „Академик Бултекс 99”, след което в оставащите кръгове му предстоят мачове с „Черно море Тича” и „Левски 2014.