Ямбол победи Берое в драматичен и високорезултатен мач

50644898_2073783799372485_1796744081599102976_nЯмбол победи като гост Берое-Стара Загора, отбор от челото в класацията, а мнозина определят резултата като изненада на 16-тия кръг от Националната баскетболна лига за мъже. Зад резултата 110:111 (28:30, 21:29, 34:26, 27:26) стоят много емоции и обрати, но най-важното – отдавна чакана и много нужна победа за отбора на Ямбол. Наблюдателите акцентуват и на високата резултатност на срещата с отбелязани над 200 точки. С тази победа нашият тим прекъсва серията от четири поредни загуби. До момента Ямбол има четири победи и 10 загуби, колкото Академик София, с който дели 7-то място в класирането. Берое заема второ място с 11-3. В следващия 17-ти кръг Ямбол приема у дома отбора на Бултекс 99.

50882575_2073783289372536_1573172161756004352_nПървото полувреме е много добро за баскетболистите на Ямбол. Наблюдателите го определят като много равностойно, с непрекъснати обрати и висока резултатност. В крайна сметка резултатът, при който идва почивката – 59:49 в полза на Ямбол, красноречиво показва превесът на нашите. След 34 точки в третата част Берое успява да стопи почти целия си пасив, а след три последователни тройки в началото на последната поведежда с 10 точки. Ямбол обаче отвръща със серия от 12:5, за да намали разликата. В последните три минути ямболии успяват да направят серия от 10:0 след много пропуски на домакините, за да поведат със 110:105. Финалът е повече от инфарктен. При 109:105 за Ямбол, 25 секунди преди края Когинс отбелязва невъзможна тройка, а след това има и попадение от линията за изпълнение на нарушения. 17,7сек. преди края таблото показва 110:109 за Ямбол. Нашите отбелязват една точка от нарушение, след което Тихомир Желев също отбелязва веднъж от фаул. Накрая няма време за стрелба на беройци и сирената идва при 110:111 за Ямбол.

Шестима баскетболисти на Ямбол записват двуцифрен актив, като Станислав Говедаров завършва с 32 точки и 7 асистенции, 23 отбелязва Айзея Уилямс, а 16 – Стоян Петков. За Берое Тре Когинс записва 27 точки и 8 борби, 19 точки добавя Николай Стоянов, а 18 – Тихомир Желев.

Ето и коментарите веднага след мача:

Иван Чолаков, старши треньор на Ямбол: “В основата на победата е изключително високата ни успеваемост от тройката. Подобно нещо приляга повече на тима на Берое, но аз съм доволен, че моите състезатели играха с нужното самочувствие срещу един от лидерите в НБЛ. Старозагорци играят изключително здраво и напористо в отбрана, затова тазвечершният успех е толкова радващ. Вложихме много усилия. Ключов фактор за успеха ни обаче бе липсата на двама основни играчи на Берое. Благодарен съм на отбора ми, че успя да победи. До този момент през сезона не бях никак доволен от играта на момчетата, но днес надскочиха себе си.”

Станислав Говедаров, баскетболист на Ямбол: “Изключително тежък двубой и за двата отбора. Берое са в намалена ротация, но ние също имахме своите липси. Получи се много здрав сблъсък, който убеден съм беше интересен и за публиката. Смятам, че днес късметът и опитът, беше на наша страна. Определено това е една от причините за днешния успех, а редом с това поставям и изключителния процент, който извадихме от стрелбата. Тази загуба по никакъв начин не може да бъде нещо фатално за Берое. Старозагорци имат изключително добре комплектован тим, на който пожелавам успех. За нас обаче е изключително важен успех, който идва на фона на напускането на някои важни играчи. Малко ще вдигнем глава и ние.”

Любомир Минчев, старши треньор на Берое: “Предвид  представянето на двата отбора до момента определено може да се каже, че загубата е шокираща. Първо поздравявам тима на Ямбол. Играха много добре, с много висок процент стрелба. Това обаче смятам, че се дължи на нашата слаба защита. Цели 59 точки в първата част и още 52 през втората. Това говори достатъчно. Нормално е да загубим. Нашата статистика също е добра по показател стрелба, но малко не ни стигна. Донякъде е разбираемо, тъй като днешната среща е 4-та за период от 7 дни. Това обаче не е извинение. Ние сме си виновни, че не подходихме сериозно. Оставихме ги да се разиграят и да натрупат самочувствие още в първата четвърт, а след това просто не успяхме да влезем в двубоя. При толкова много мачове, липса на тренировки и ротация очаквах да се издъним някъде. За съжаление това стана в НБЛ.”

Николай Стоянов, баскетболист на Берое: “Съжалявам за развоя на събитията. Надявах се, че от тази тежка серия ще излезем само с победи. Не успяхме и сме си виновни единствено и само ние, защото в защита бяхме наистина далеч от доброто ниво. Трябваше да стиснем зъби и да изиграем 40 минути здраво в защита. Не е фатално и се надявам, че ще успеем да се вдигнем, да си направим нужните изводи и да не допускаме подобни развои за в бъдеще.”