Ямбол отбеляза 141 години от Освобождението си от турско робство
Ямбол тържествено отбеляза днес, 17 януари 2019 г., 141 години от Освобождението си от турско робство. Както е наложилата се традиция, това стана там, където някога нашите предци са посрещнали руснаците-освободители и този факт е увековечен с паметна плоча – пред сградата на бившето училище “Св. Св. Кирил и Методий”, сега ОДК.
Изпълнения на тържествени маршове от Духовия оркестър към читалище “Съгласие” предхождаха събитието. Националният химн сложи началото на церемонията. Официално бе приет строят на почетната военна рота.
На този ден преди 141 години ямболци виждат конници, идващи от пътя за Сливен. Оказва се, че това не са поредните черкези-грабители на града. Това са войниците от 23-ти Донско-казашки полк, предвождани от полковник Николай Яковлевич Бакланов, които нашите предци посрещат точно на това място, припомни водещият, актьорът Михаил Лазаров.
Малкият Никола, внук на актьора Кольо Пехливанов, изпълни Вазовото стихотворение “Опълченците на Шипка”, с което заслужено спечели искрените аплодисменти на присъстващите.
Тази дата ни обединява, дава ни увереност да изразим почитта си и да сведем глава пред освободителите, които откриха нова страница в историческия път на нашия красив град, каза в словото си кметът на Ямбол Георги Славов. Той подчерта, че свободата е висше благо, което трябва да браним ежедневно. “Нека не само на 17 януари да си спомняме за силния дух на предците ни, винаги да носим историята на своя град и своя народ, защото тя ни показва, че успяваме само когато сме сплотени и единни”, бяха думите му.
Негово високопреподобие архимандрид Димитрий отслужи благодарствен молебен. След това пред паметната плоча бяха поднесени венци и цветя от представители на местната и държавната власт, военните подразделения, държавни институции, представители на обществени, патриотични и политически организации, граждани.
Отбелязването на паметната дата продължи с ществие по централните улици на града, което стигна до паметника на героите, загинали за националното ни освобождение, намиращ срещу хотел “Тунджа”. Там също бяха поднесени цветя и венци, с едноминутно мълчание беше отдадена почит на героите, пожертвали се за свободна България.