„Ямбол” забърка трилър, но излезе с победа от него

inset-larger_1050x730_DSC0686Баскетболистите на „Ямбол” успяха да победят по много тънък лед плевенския Спартак”- 84:80, в първия си мач от новото първенство, тъй като домакините почиваха в първия кръг, докато играчите на Александър Дяковски победиха на свой терен „Левски 2014” .

Жълто-сините направиха страхотно начало и поведоха с 14:0, а гостите от Плевен отбелязаха първия си кош едва в шестата минута. В края на тази мощна за тях четвъртина съставът, воден от Петър Петров, фиксира аванс от 10 точки – 22:12.

Тази солидна разлика се стопи като лански сняг, след като „Спартак” започна да играе много агресивно в защита, а и треньорът Дяковски превъртя целия си тим, докато намери противодействие на домакините.

Само за четири минути плевенският отбор свали изоставането си на 3 точки, 28:25, в 19-та минута бе вече и напред в резултата- 32:34. Една тройка на капитана Говедаров и още един негов кош обаче върнаха водачеството на „Ямбол”, който се прибра в съблекалнята при 37:36.

След почивката „Спартак” взе инициативата и обърна мача, като стигна до преднина от 9 точки в 28-та минута. В този период северняците нанизаха шест тройки, като  точни от Халите бяха капитанът им Александър Груев и тежкото крило Димитър Маринчешки, който има в биографията си един сезон с екипа на „Ямбол”.

Той и съотборниците му завършиха третата четвъртина с аванс от 5 точки, 61:66, и публиката в зала „Диана” за кой ли път трябваше да си припомни, че срещу „Спартак” никога не е сигурна победата, колкото и добре да тръгва мачът.

В последните 10 минути прологът бе за гостите, повели с 9 точки, тогава обаче дойде рециталът на новия плеймейкър на „Ямбол” Венцислав Петков. Той вкара 13 точки от своите 27 само в тази четвъртина и бе с основна заслуга, заедно с центъра Върбанов, за обрата в двубоя. И на ветерана Станислав Говедаров, разбира се, чийто патент е да умира само в краен случай.

В 29 минута все още водеше с една точка „Спартак”. Венци Петков лепна още една тройка , последва контраатака на „Ямбол” , завършила със забивка на Андрей Иванов и публиката изпадна в еуфория – първа победа с резултат 84:80.

Топ реализатори за „Ямбол” В. Петков с 27 точки, Николай Върбанов  вкара 24, като хвана и 10 борби, а направи и два чадъра, Говедаров приключи с 15 т., Евгени Иванов с 12, Стоян Петков с 4,  Андрей Иванов с 2. Без точки останаха влезлите за кратко Росен Иванов и Стилиян Иванов.

За „Спартак” най-добре игра Александър Груев, завършил с 25 точки и 7 аситенции. Милован Савич също бе много силен с 18 точки и 16 борби, Мартин Маринов отбеляза 16, а 10 точки и 9 борби постигна Маринчешки.