Ямболски шахматисти спечелиха четири медала на международен турнир

Един златен и три бронзови медала спечелиха състезатели на шахматен клуб „Тунджа“ – Ямбол на Единадесетия международен шахматен фестивал “Криле на интелекта”. Той се проведе от 22 до 24 ноември в хотел “Интелкооп” в Пловдив. Надпреварата събра над 110 млади шахматисти от България, Северна Македония, Гърция и Турция. Участниците бяха раздeлени в две категории, където те мериха сили в дисциплината класически шах – А турнир за деца до 16 години и Б турнир за деца до 9 години. Паралелно се проведоха и два блиц турнира. Представите на шахматен клуб „Тунджа“ – Ямбол бяха тринадесет годишните Никола Стоянов и Антоан Иванов, в турнир А. В турнир Б за Ямбол се състезаваха осемгодишният Александър Атанасов и шестгодишната Вяра Цанева, която беше една от най-малките участници в целия фестивал.

Антоан безапелационно спечели златото в блиц турнира и се класира в топ 10 на генералното класиране до 16 години. Никола показа израстване, успя да повиши значително шахматния си рейтинг и беше постоянно в битката за медалите. Александър раздели 2 – 4 място на класически шах, като единствено допълнителният показател го остави четвърти. На блица Александър завоюва сребърен медал. За Вяра това беше първа изява на международната сцена. Представи се успешно и спечели две вицешампионски титли в блица и класическия шах в категорията момичета до 7 години. Вяра е едва на 6 години. Показа сериозен потенциал и шахматно израстване. За отбелязване е, че всички наши състезатели бяха по-малки във възрастовите групи и се бориха с по-опитни шахматисти. Наградите на децата връчи пирата Джак Спароу. Треньор на Ямболските шахматисти е Елица Атанасова.