Ямболският театър започна сезона с провокативната постановка „Цената на истината”
Провокативна премиера постави на 30 септември Ямболският драматичен театър „Невена Коканова”. Режисьор на постановката е Мартин Киселов, който за първи път работи на ямболска сцена. Сценограф е Пламена Дичева, на сцената се изявяват Красимир Митов, Димитър Димитров, Петя Бойчева, Цветелина Кънева и Вълчо Янев.
Спектакълът „Цената на истината” обединява в едно две пиеси на Стефан Цанев – „Последната нощ на Сократ” и „Другата смърт на Жанна д`Арк”, за да изведе по нов провокативен начин непреходните истини в тях. „В двете пиеси има едно сходно нещо – и двете са последната нощ на значителна личност в историята. Сократ и Жанна са може би най-големите мъченици за истината, за правдата. Една и съща килия, една и съща последна нощ, един и същи конфликт. При Сократ е ясно, той е готов да пие отровата, докато Жана сега трябва да реши пред нас кое е по-изгодно – да направиш компромис със себе си и да оцелееш, или да не направиш компромис със себе си и след малко да те изгорят на кладата”, обяснява идеята за обединяването на пиесите режисьорът Мартин Киселов.
Обединяващо звено е килията, която не се променя през вековете, но е като предсмъртна трибуна, откъдето думите на героите звучат с по-голяма сила. „Това е килия, която минава през вековете. И през известно време в човешката история ние стигаме до един момент, в който някой до толкова се е запънал за истината и обществото до толкова му се е запънало наопаки, че ще трябва да се пие отрова и да се горим на кладата”, казва още режисьорът. В постановката двете пиеси имат един и същ персонаж, който е пазач в едната и палач в другата, за да се постигне внушението, че палачите са вечни. Постановката търси отговор на въпроса каква е цената на истината. Режисьорът споделя: „Цената на истината е висока, защото е лична – Сократ ще трябва да изпие чашата, Жанна ще трябва да изгори на кладата.Цената е висока, защото тя иска ти да се откажеш от всичко друго, което е удобно, приятно и полезно, а ние живеем в ерата на удобното и приятното. Ние искаме да натиснем копчето и всичко да ни се случи автоматично. Ако може светът да ни се случи на нас, ние да не му се случваме на него”.
Творческият екип – авторът и режисьорът, е намерил златната среда как постановката да говори за вечните истини по интересен начин: „В тези пиеси се разговаря за морал, но не се разговаря за морал по скучен начин, а точно обратното. Аз смятам, че авторът Стефан Цанев е успял да намери страхотна комбинация между това да е забавно и да отива надълбоко, това, което за мен като режисьор е също много важно”, обяснява режисьорът.
Смисълът на спектакъла е всеки да си отговори дали е способен да плати цената на истината: „Накрая трябва да се плати цената на истината, да разбереш какво значи наистина да изгориш, а това значи да приемеш, че тези, заради които изгаряш, ще бъдат неблагодарни. Ако можеш да го примеш, тогава ти ще приемеш в себе си духа на тази Жанна д`Арк и тогава вече ще станеш Жанна д`Арк”, казва още Мартин Киселов.
След представянето на ямболска сцена спектакълът ще гостува още тази есен и в София.