Ямболската минерална вода – митове и реалност
Всеки град, както и всеки човек, има своите малки срамни тайни. За Ямбол една от тези тайни е появата на минералната вода, която ще го люшка години наред между еуфорията и убийственото чувство за срам, тъй като из България се разчува за находката, а сетне и за изчезването й, а това по нашите земи винаги е придружено с присмех.
Този присмех тръгва някъде от наброските на големия Чудомир, който скицирайки видяното и чутото из родината не пропуска да отбележи епизода с ямболската минерална вода.
Какво точно казва великолепният хуморист, художник, народопсихолог Димитър Чорбаджийски-Чудомир? “Злобата на деня в Ямбол е топлата вода, която е протекла току до турската баня. Щом я откриха, обявиха я за минерална и много лековита и се юрнаха да я пият болните. Мнозина оздравяха, дори и се отблагодариха в печата. Не се мина много, а анализата доказа, че не била минерална лековита, а мръсната вода от банята попивала в земята и излязла навън. Болните се разболяха наново. Сега наново я анализират и искат да я изкарат минерална, но дали ще я пият болните пак, не знам!”
Кратко, ясно, хапливо, така, както само Чудомир умее. Иди след това, та приказвай на някого как в града ти имало минерална вода…
Всъщност, чак такива абдали ли са били някогашните ямболци, за да провъзгласят мръсната вода, изтичаща от турската баня за минерална? Материали по въпроса има предостатъчно, началото на историята е надлежно документирано и може да се види от къде и как се стига до трагикомичния резултат, направил доста ямболци за присмех из страната.
Всичко започва с един протокол, държан в Общогражданско събрание на 10 декември 1933 г. по покана на временния комитет за проучване на топлата вода, бликнала в турската баня. Дава се думата на гражданина Петър Кичуков, който обяснява причините поради които гражданството трябва да се интересува за това “неочаквано благо, което иде само за града”. Друг от присъстващите, Иван Чешмеджиев, не остава по-назад и дава себе си като пример: “той като отдавна страдал от стомах е намерил облекчение след като е употребил на няколко пъти от въпросната вода”.
Толкова е трогателно обяснението, че усмивката тутакси припълзява по устните. Само че в това Общогражданско събрание не присъстват неуки хора, хванати от къра или от табахните. Така например Владимир Власков, учител по естествена история при местната гимназия, енергично се противопоставя срещу мнението, че водата е топла, поради това, че се е отоплявала от кюлхана при банята. Цитираме дословно протокола: “същият с профил на терена около извора доказа, че вероятността да е минерална водата е голяма”. Любен Брънеков пък, юрист, любител по археологическото дело на града, както са го записали в този протокол, с исторически данни доказва, че някога е имало минерална баня край Ямбол, на която водата впоследствие се е изгубила и допуска, че сега е открита тая същата вода.
Има и представител на лекарското съсловие, д-р Георги Щилиянов, който настоява час по-скоро да се извикат хора компетентни, като добавя, че лично за него водата е минерална и с голяма стойност. Присъстващият на събранието помощник-кмет Михаил хаджи Митев обещава да повдигне въпроса и в Общинския съвет. Това Общогражданско събрание излиза и с решение: “Констатира с прискърбие, че до тоя момент общинските власти по непонятни за събирането причини не са направили нужното за едно сериозно проучване”. “избира комитет в състав от 10 души и възлага на Любен Брънеков да влезе в контакт с общинското управление.
Оттук започва енергичната дейност по издирването на минералната вода, а навярно усещайки капаните, на следващия ден още се избира постоянно присъствие и Комитет е наименуван Комитет по проучването на термалната вода.
Забележете, колкото и да са били понесени от вихъра на местния патриотизъм съгражданите ни, те не говорят на този етап за минерална, а за термална вода. Прелиствайки протоколната книга на този Комитет, непредубеденият човек се изненадва от размаха и всеотдайността, с които вършат работата си участващите в него. Сбирките са твърде чести, не се допуска никаква леност, търсят се преките пътища, за да се свърши полезно за града дело.
Само четири дни след основаването на Комитета, има вече второ негово събиране, където се запознават с писмото на съгражданина ни Жеко Георгиев, минен инженер, живеещ в София, на което писмо решават да не се дава гласност, докато се проучи Закона за минералните води. Явно писмото е било обнадеждаващо, защото на 16 декември 1933 г. се решава след два дни да започне първия пробив на сонда, както и да се напечати въпросното писмо на инж. Ж. Георгиев в 1 500 екземпляра, към което да се прибави и статията на Власков и се разпродаде между гражданството.
… Понесени от вдъхновението да направят нещо за града ни членовете на Комитета за терминалната вода не се размотават и съвсем скоро имат реални резултати. Така например още на 1 януари 1934 година в протокол № 5 е вписано, че са бити пет сонди в горния двор на банята, където се получила и най-високата температура – 29 градуса. Тези десетима мъже, съставляващи Комитета, явно са имали съвсем друга представа за експедитивност в сравнение с днешната и почти всяка седмица правят своите сбирки, вдъхновени от идеята, че водата е минерална.
В акцията се включва и Модерния театър, собственост на братя Качулеви, “за даване на едно нощно кино”, приходите от което да бъдат в полза на Комитета, а на Качулеви да се заплатят само 1300 лв. от прихода.
Дотук добре, обаче водата лековита ли е? На 18 януари от София са пристигнали да помагат в работата инженерите Вичев и Пенев, на 22 януари идва студен душ от страна на околийския лекар, заявил че водата е замърсена. Явно по тая причина в Комитета са поканени няколко лекари и се провежда дискусия дали да се пие водата. Призовават се служителите на Ескулап да не влагат толкова педантизъм, на което следва забележителният отговор на същия този околийски лекар: “Ние ще си приложим мерките, а вие си контрабандирайте водата”.
На 7 февруари се получава писмо от инженер химика Спиров според когото водата спадала към групата на алкалните минерални води. Воден най-вероятно от тези окуражителни твърдения, проводеният от министерството инж. Пенев предлага думата термална да бъде заменена с минерална в името на Комитета.
Забележете, до този момент членовете на въпросния Комитет са достатъчно предпазливи и не са сменяли наименованието на сдружението, сякаш предусещайки че качествата на тази вода ще бъдат тепърва многократно оспорвани, та чак ще се стигне до Чудомировия присмех.
Дотам обаче има твърде много време. Междувременно явно за нашите съграждани побиването на сондите ще да е било същинска атракция, защото се налага инж. Василев да иска да се забрани пущането на публика върху шахтата даже и на членове на Комитета. На същия този 7 февруари се пристъпва и към избор на ново настоятелство, като единодушно, с по десет гласа са избрани: Димитър Хаджиев, Михаил х.Митев, инж. К. Василев, инж. Д. Сапунджиев и Петър Кичуков. За контролен съвет, пак с пълно единодушие, са избрани: Иван Даов, Иван Чешмеджиев и Димитър х.Жеков.
От по преди е имало идея да се иска концесия за минералната вода от търговското министерство и Комитетът да се преобразува в юридическа единица, но тогава това не се приема. От протокола, воден на 15 февруари 1934 г., се разбира че все пак са направени постъпки за промяна в статута на Комитета, говори се, че е дадено заявление за утвърждаване на Устава и че е образувано дело. По повод на това кметът, а по това време начело на градската управа е солидният Стоян Митев, свиква Общинския съвет. “За да ни обвиняват”, както са записали радетелите на минералната вода.
Още от самото създаване на Комитета личи, че нещо не е наред между неговите основатели и кмета на Ямбол, но какво точно и защо е недолюбването, по-скоро трябва да гадаем. За това свидетелстват и думите на д-р Щилиянов: “С тези данни на ръка кметът ще бъде много жесток спрямо нас”. Членовете на настоятелството Михаил х.Митев, който при основаването на Комитета е помощник-кмет и Димитър Хаджиев, също имат сериозни притеснения от появилата се у кмета заинтересованост спрямо тази история с водата. Затова Михаил х.Митев пита: “Ако Общинският съвет реши той да поеме работата на Комитета, ние какво поведение ще държим?”. А Димитър Хаджиев допълва: “Че Стоян Митев иска да се реабилитира – това е факт”.
За какво да се реабилитира тогавашният кмет – за това, че не се е включил отначало в начинанието и, очевидно, е останал изолиран от творящото се, или пък просто Стоян Митев приема за кьорфишек историята, че видите ли бликнала насред града минерална вода?
Чак на 22 март 1934 г. кметът Ст. Митев благоволява да стъпи при членовете на Комитета. При това събиране става ясно, че има подадено заявление от собственичката на турската баня до I мирови съдия против Комитета и за спиране постройката на павилиона. Градоначалникът казва буквално следното: “Ханъмката е хванала адвокат за спиране павилиона и отстъпване минералната вода на нея”. Следва разправия дали да не се измести павилионът и в тази разпра се споменава, че се строи без разрешение. Изглежда крамолата си я е бивало, тъй като кметът заключава: “Щом Комитетът стои твърдо на решението си да не спира павилиона, за нас място тука няма и ни остава да си вземаме шапките и си отидем”.
Вижда се, че става дума за доста сериозни противоречия и затова преди тази среща, членовете на Комитета свикват общогражданско събрание, на което присъствали повече от 1000 души.
На тая градска сбирка събранието освободило Комитета от отговорност. Има намеци, че кметът Митев явно имал намерението по юридическата част да опетни Комитета и като контра членът на настоятелството Димитър Хаджиев предлага оставката на Комитета, тъй като той се считал оскърбен от общинската власт.
Събранието обаче единодушно решило: “Акламира Комитета за досегашната му дейност и го натоварва да довърши окончателно работата по каптирането на водата”. Скарани с общинската управа, членовете на Комитета печелят борбата чрез въвличане на гражданството в начинанието, но трябва да припомним, че ямболлии са в подкрепа на това дело от самото му начало.
На по-раншна сбирка е решено да се построи павилион, от където да се снабдяват съгражданите с вода, определена е и приблизителната сума за изграждане на този павилион – 100 000 лв.
Нещата се движат шеметно, на 24 март вече се разменят мисли за бъдещите минерални бани и определяне на мястото им. Д-р Момчилов заявява: “Водата е лечебна и трябва още това лято да се направят бани за къпане. Д-р Ив. Бояджиев потвърждава същото, д-р Щилиянов не само не противоречи на колегите си, а добавя, че трябва да се бърза със строежа на баните.
Как, откъде тези отлъчени от общинската власт хора ще намерят пари за строеж, който не е джаста праста работа?
Ами имало е банкери в Ямбол, и един от тях – Иван Златаров, казва тежката си ума: “Щом водата е лековита според лекарите, популярната банка е готова да отпусне милион и половина лева за бани”. Стига се обаче пак до проблема е ли минерална тази вода или наистина съдбата си бие майтап с нашите предци. На сбирка от 26 март 1934 г. присъстват лекарите от Ямбол и главният инспектор на минералните води д-р Бистров, според когото водата е именно минерална. Околийският лекар Стефанов единствен твърди, че нещата не са в ред, казвайки буквално следното: “За нас водата не е изследвана бактериологически и аз няма да позволя да се пие. Д-р Момчилов го репликира: “Вечният бюрократизъм пречи на водата”, след което лекарите остават на тайно заседание с д-р Бистров.
/Следва/
Борислав Ненов