Читателите още не са погълнати от интернет
Ямболските класически читатели все още не са потънали в интернет пространството и през миналата година прагът на Регионалната библиотека са пристъпили доста съграждани. Наблюденията на библиотекарките е, че от българските автори най-често се взимат книги на Алек Попов, Радослав Парушев, Георги Стоев, Донка Петрунова, Захари Карабашлиев. Тази „компания” е доста разнородна, но са твърде разнородни и хората, обичащи истинската книга, а не тази, която може да се появи на компютъра им.
От чуждестранните писатели на завидно търсене се радвали Елиф Щафак, Елизабет Адлър, Корине Хофман и Изабел Алиенде. Дъщерята на убития при режима на генерал Пиночет президент романистка имаше стабилни позиции и в предни години, докато Корине Хофман и Шафак сега набират аудитория край Тунджа. Елиф Шафак е туркиня, родена във Франция преди 43 години, политолог, но работи за известни вестници, както в родината си, така и в САЩ-зад океана тя е сред авторите на „Ню Йорк Таймс”. Вече има на сметката си осем бестселъра, сред които дебютната и книга „Мистик” и „Двореца на Бълхата”. Освен на родния си турски, започва да пише и на английски език и създава романа „Копелето от Истанбул”, предизвикал скандал в южната ни съседка.
Книгите на Шафак са в графата на сериозната литература, докато Елизабет Адлър бълва розови романи-най-пресният от тях е в Регионалната ни библиотека-„Бижутерия”Фонтанът”.
Разноликата мъжка „тайфа” от чуждите автори е от стари познайници-нобеловият лауреат Паулу Куелю и Джон Гришам. Българските също са в обръщение от години, като по-малко познат, поне доскоро, бе адвокатът Радослав Парушев, автор на сборници с къси разкази, които не са графомански. „Българският Керуак”, Захари Карабашлиев, направи тираж с романа ”18 процента сиво”, лансиран страшно много по телевизиите.
Библиотекарките казват, че се взимат много биографични книги, интерес предизвика поредицата „Преживяно”, като и книги, свързани с компютърните технологии, с политическите фигури, с личности от далечната история. Фентъзито също не е загубило през 2013 г. почитателите си, както и книги за паранормалното, особено на автори като Мулдашев и Милен Миланов.
Като социален състав, читателите също, естествено, са твърде различни, но се забелязвало често посещение от страна на юристи, лекари, стоматолози, за разлика от предните години.
Борислав Ненов