Тенко Тенев е председател на Дружеството на ямболските писатели през следващите пет години
Поетът Тенко Тенев бе избран за председател на Дружеството на ямболските писатели за нов 5-годишен мандат – за периода 2017-2022 г. Това стана с пълно единодушие от 44 гласа по време на провелото се вчера, 23 ноември, редовно отчетно-изборно събрание на дружеството в читалнята на библиотека „Г. С. Раковски“.
Утвърдено бе и предложеното от Тенко Тенев ново ръководство в състав: Любомир Котев и Христо Карастоянов – заместник-председатели; Димитър Бечев – творчески секретар; членове – Димитрина Бояджиева, Илко Капелев и Ваня Велева.
Водещ на събранието бе литературният критик Димитър Бечев.
Отбелязана бе и 38-та годишнина от основаването на ямболското писателско дружество – това е станало точно на същата дата 23 ноември през вече далечната 1979 г.
С минута мълчание бе почетена паметта на починалите през мандата ямболски писатели: д-р Антон Шиков, Божана Драгнева, доц. д-р Сотир Сотиров, д-р Илия Бахаров, Кирилка Христова, Пенка Папазова и Тодор Николов.
Над 80 са книгите, издадени от ямболските писатели през последните пет години, бе отбелязано в отчетния доклад на председателя Тенко Тенев. Той подчерта отличното партньорство на творците с Регионалната библиотека, училищата, читалищата, ХГ “Ж. Папазов” и арт галерия “К. Кръстев”, с БЧК, НТС, офицерския клуб, Младежкия дом, галерия “Стойчев”, пенсионерските клубове и др. Специални благодарности имаше за двете общини – Ямбол и “Тунджа”, съдействали финансово за издаването на книги от ямболски автори. Не бе пропуснат обаче фактът, че на творческите срещи присъстват обикновено едни и същи хора, младите са твърде малко. Учителите по литература и РУ на образованието са тези, които би трябвало да направят повече в тази посока, както и за популяризирането на литературните конкурси.
Отбелязано бе, че местните медии и особено вестник “Неделник”, подкрепят творците и огласяват успехите им.
Любомир Котев и Христо Карастоянов са ямболските творци с особено големи постижения, носители на множество заслужени награди, бе подчертано в доклада. Изброени бяха имената на открояващи се автори, както и на други, от които се очакват нови творби. Отделено бе място на членовете на дружеството, чиито произведения са преведени. Изброени бяха имената на получилите различни отличия през 5-годишния период – сред тях са Ваня Велева и Ненчо Добрев за поезия, наградата “Златен век” на Тенко Тенев за принос в развитието на българската култура по повод на 24 май тази година и др. А най-последните награди са съвсем скорошни, от 1 ноември – Деня на народните будители. Тогава Любомир Котев стана носител на националната литературна награда “Захарий Стоянов”, Христо Карастоянов спечели първа награда на портал “Култура”. Димитър Бечев получи годишната награда на Ротари клуб-Ямбол.
В доклада се признава, че не всичко написано от ямболските творци е равностойно, но творчеството е самота, страдание и възторг, а книгите и днес са път към себе си.
Изказвания и препоръки за подобряване бъдещата дейност на дружеството направиха Ваня Велева, Денка Илиева, Генка Богданова, Димитринка Григорова, Радко Стоянов, Слав Стринавски, Донка Бабачева, Кольо Пехливанов и Любомир Котев. Имаше предложения творците да се събират не само за премиери на книги, но и по други поводи; да се издава алманах; да се учреди местен литературен конкурс; поставен бе проблемът с липсата на клуб на ямболските писатели и др.