С пъстро шествие и пукот на черешово топче бе открит XX-тия национален куклен фестивал „Михаил Лъкатник“
С пукот на умалено черешово топче на 24 април бе оповестено началото на юбилейния XX-ти Национален куклено-театрален фестивал „Михаил Лъкатник“ в Ямбол. Официалното откриване на събитието, което продължава до 28 април, бе предхождано от шествие с балони на деца от ямболските училища и детски градини, маскирани като любими приказни герои.
Гости на откриването на фестивала бяха депутатите Юлиян Папашимов и Николай Пенев, кметът на Ямбол Георги Славов, Атанас Мерджанов – кръстник на куклен театър „Георги Митев“-Ямбол и дълги години народен представител, зам.-кметът на Ямбол Илиана Бицова и зам.-кметът на община „Тунджа“ Станчо Ставрев.
Директорът на ямболския куклен театър Елена Дойчева приветства с добре дошли присъстващите на фестивала с международно участие, където „въздухът ухае на театър“. Тя подчерта, че тази година кукленият театър в нашия град отбелязва 60-годишен юбилей.
Кметът на Ямбол Георги Славов отдаде дължимото на екипа на кукления театър и неговия директор за големия празник, който поднасят не само на Ямбол, но и на цяла България. Със средно по 10 постановки всеки ден на празника, Ямбол става една голяма сцена на куклено-театралното изкуство за България, а и за света. Чрез куклите се казват много истини, с които възпитаваме децата, както и истини, които да бъдат чути от големите, каза кметът.
Дългогодишният народен представител и кръстник на театъра Атанас Мерджанов съобщи, че в същия ден след разговор в посолството на Македония с посланика на съседната държава и с министъра им на културата е уговорен гастрол на ямболския куклен театър в Скопие през есента.
Д-р Ина Божидарова, председател на журито за драматургия, официално оповести резултатите от националния литературен конкурс за написване на пиеса-приказка и награди най-добрите. Участвали са 30 пиеси. В категорията за образователен театър номинациите са две, но награда не се присъжда. В категорията за драматизация отново две са номинациите, наградата е за „Приключенията на Палечка“ от Мария Николова. В раздела за оригинален драматургичен текст са номинирани 5 детски пиеси. Бяха присъдени две награди: на Георги Геров за „Приключенията на Жинучка“ и на Теодора Попова-Лазарова за „Научиме да летя“.
Председателят на Дружеството на писателите в Ямбол Тенко Тенев оповести и връчи наградата на името на Стефан Чирпанлиев. Тя бе за Яна Добрева и пиесата й „Дъщерята на слънцето и луната“.
Участници във фестивала са: Столичен куклен театър, „Театър 199“, Театър “Ателие 313“-София, КТ Бургас, КТ Сливен, КТ Търговище, ДКТ Хасково, ДКТ Пазарджик, ДКТ Враца. Гостите са трупи от Куклен театър -Москва, КТ гр. Астана в Казахстан, КТ „Учанеллалер“от Люлебургаз- Турция, Куклен театър на мечтите – гр. Люлебургаз, Турция, театър „Саян“- Пловдив, уличен куклен театър „Мале мале“- София, Театър на комедията „Велко Кънев“-Тополовград.
Представено бе журито, което ще оценява спектаклите.
Спонсори на фестивала са: печатница „Демакс“, „Овергаз Инк.“ София – Сашо Дончев, фондация „Млада България“, Датско посолство, „Кварта“-Ямбол, „Техностройинженеринг“, „Виена стил“, Банка ДСК, Репродуктор по свиневъдство“, „Язаки-България“, “Вилтон 2“, „Сакарела“, НТС-Ямбол, „Вила Ямбол, механа „Странджата“, „Тунджа турист“.