С празничен концерт “Съгласие” отбеляза 156 години от основаването си
С празничен концерт под надслов „Нашите таланти” НЧ ”Съгласие 1862” отбеляза 156 години от основаването си. По традиция проявата започна с поднасяне на цветя пред барелефа на Ради Колесов – патрон на читалището.
Самодейците и гостите на празника бяха поздравени от Митко Филипов, председател на Читалищното настоятелство. В празничния концерт взеха участие изпълнители от школите и съставите на НЧ”Съгласие – 1862”, които през годината са завоювали призови места в национални и международни конкурси и фестивали. Тази година на сцената н Синия салон се качиха изпълнителите от ВГ”Бижу” с ръководител Павлина Христова, както и индивидуалните изпълнителни от състава Кристиана Димитрова, Наталия Ковачева и Габриела Георгиева. Участие в концерта взе и Патрисия Симеонова от Школата за поп и джаз пеене на Мария Ангелова, както и малките танцьори на „Ромбана” с ръководители Мая и Румен Тодорови.
Народно читалище „Съгласие-1862” е основано в една от стаичките на метоха при черквата „Св.Георги” през 1862 година от даскал Ради Иванов Колесов и група млади хора и първоначално е съществувало под наименованието „Благодетелно българско читалище”. Измежду имената на неговите създатели са записани и имената на видни ямболци: Георги Дражев, Атанас Кожухаров, Никола Попиванов, Тодор Кючук Вълкув, Драгия Терзиниколов и др. Със създаването на читалището била открита и първата обществена библиотека в града, в която на почит били възрожденските вестници. През 1870 година било учредено неделно училище,полагат се основите на театралното дело,през 1898 година се основава музикалното дружество „Гусла”,а през 1912 година в читалището се създава симфоничен оркестър. През 1921 е приет новият устав и вътрешен правилник на ученолюбивото читалище „Съгласие” – Ямбол,през 1920 година се открива Народен университет.
По това време се поставя и въпросът за построяване на читалищна сграда, като по настояване на читалищното ръководство, най-после общинският съвет „в заседанието си на 23 и 24 ХІІ 1924 година/протоколи №№ 95 и 96,ст.ст. 2 и 1/” дава на читалище „Съгласие” място, на което да се построи нова модерна читалищна сграда. За набиране на средства за построяване на сградата са отпечатани и пуснати в продажба фондови марки по един, два и пет лева, събират се дарения от ямболци. Основният камък на новата сграда се полага на 19 септември 1926 година, заедно със стъкленица с акта на читалищното имущество, броеве на в.”Тунджа” и „Тракиец” и различни златни и сребърни български монети и банкноти. Строежът на сградата върви много бавно, но в края на 1937 тя вече е завършена.
Първото читалищно ръководство е избрано през 1869 година в състав: председател: поп х. Тодор; подпредседател: даскал Атанас М.Кожухаров; касиер: Константин Г. Марангозов; членове: Паруш п.Георгиев, Васил Русев, Колю Шестаков.