Съдът поряза Инициативния комитет за местния референдум
Ямболски административен съд остави без разглеждане жалбите на Инициативния комитет за провеждането на местен референдум и прекрати делата срещу решенията на общинските съвети в Ямбол и Елхово.
Основният мотив за това решение, постановено и в двата случая на второ съдебно заседание, е, че Инициативният комитет няма право да подава жалба срещу решенията на общинските съвети, защото е „неправосубектен”, т. е. поне трима от членовете му не са с постоянен адрес в общината, в която искат провеждането на местен референдум. Проверката на съда е показала, че само председателят и още един член на Инициативния комитет са с постоянен адрес в община Ямбол, а нито един от четиримата не е с постоянен адрес в община Елхово, защото другите двама членове са с регистрации във Варна и в с. Веселиново, община „Тунджа”.
Решенията не са окончателни и могат да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд.
Припомняме, че на 25 ноември 2016 г. беше учреден Инициативен комитет с председател Цветан Ревански и трима членове – Калоян Желязков, Димитър Богословов и Ирина Георгиева, който започна подписка в петте общини на Ямболска област за провеждане на местен референдум по четири въпроса:
- Подкрепяте ли кметът на община (Ямбол, „Тунджа”, Стралджа, Елхово и Болярово) да прекратява споразумение, да не сключва и/или да не изпълнява споразумение за интеграция на чужденци с предоставено убежище или международна закрила в Република България?
- Подкрепяте ли да не се изграждат центрове за мигранти на територията на общината
- Подкрепяте ли мигрантите да бъдат екстрадирани извън територията на Р. България
- Подкрепяте ли да бъдат създавани национални и/или местни референдуми за допитване до населението преди вземане на решения, касаещи в голяма степен гражданите на Р. България, техните човешки права и обществен интерес.
На 23 февруари 2017 г. в петте общински съвета бяха внесени събраните подписи.
В община Ямбол бяха внесени 10 621 подписа, но след проверка на ГРАО само 7569 са се оказали коректни, а общият брой лица с избирателни права, които имат постоянен адрес в община Ямбол към 23.02.2017 г., е 70 433.
В Общински съвет – Елхово са внесени 1707 подписа, от които 1242 са коректни, а избирателите са 13 970.
Всички общински съвети в областта отхвърлиха искането за провеждане на местен референдум, като обявиха, че въпросите са незаконосъобразни.
С решението си съдът на практика обезсмисли обжалването на другите три решения на общинските съвети, но всичко случило се в Ямболска област от ноември насам ни научи, че трябва да се събудим и да поискаме да упражняваме правото си на пряко участие в решаването на местни проблеми, колкото и това да не се харесва на местната власт, свикнала да решава нашата съдба безконтролно.
Тези млади хора ни доказаха, че мисията местен референдум макар и трудна е постижима, макар и те да не успяха. По-важното е, че те проправиха пътя на събуждащите се граждани, които убедена съм следващия път ще бъдат по-мотивирани и по-подготвени да поставят на местен референдум проблем на местната общност, както вече го доказаха и хората от Трън.
Диана Иванова