Община „Тунджа“ изгради на територията си система за ранно оповестяване на пожари
Завърши изграждането на интегрирана система за превенция на горски пожари на територията на община „Тунджа“. Системата включва две контролни станции в землищата на селата Каравелово и Голям манастир и Център за мониторинг и контрол в административната сграда на община „Тунджа“ в Ямбол. Средствата за проекта, на стойност 84 500 лева, са осигурени по Програмата за развитие на селските райони, мярка 226 „Възстановяване на горски потенциал и въвеждане на превантивни дейности“.
Новата интегрирана система е в състояние да разпознава възникването на малки пожари на площ от 2 500 кв. км. На територията на общината. Контролните станции извършват непрекъснат анализ на зона от 360 градуса и предават информация в реално време чрез радиорелейни връзки към контролен пункт. Информацията ще се получава и обработва автоматично, като при възникване на пожар се подава аларма към денонощно наблюдаващия оператор, който предава информация към териториалните звена на противопожарна защита. Всяка от контролните станции на системата е напълно автономна, тъй като захранването за нейната работа се осигурява от хибридна система от слънчеви панели и ветрогенератор.
Община „Тунджа“ има реализирани три проекта по превантивни дейности за борба с пожарите и възстановяване на горски потенциал – мярка 226 по ПРСР. Изградени са 7 броя пожаронаблюдателни пунктове в селата Търнава, Победа, Меден кладенец, Голям манастир, Каравелово, Драма /2 бр./. Противопожарни бариерни прегради и минерализовани ивици за борба с горските пожари са изградени в землищата на селата Каравелово, Крумово, Драма, Меден кладенец, Коневец, Голям манастир, Генерал Тошево. Ремонтиран и реконструиран е водоизточник за борба с пожарите в с. Меден кладенец. Изградени са 2 броя противопожарни депа в с. Меден кладенец и в местността Бакаджик.