Празник за Световния ден на книгата в НУ „Проф. П.Нойков”
От 1995 година този ден е обявен от ЮНЕСКО за Световен ден на книгата и авторското право. Целта е да се насърчи четено, издателската дейност и защитата на интелектуалната собственост чрез авторското право и издателската дейност. Да накара младите хора да открият удоволствието от четенето и да ценят книгите и техните автори с приноса им за социално-културния напредък на човечеството.
Книгата е живата връзка между хората в едно и също време и между бащите и техните деца. Книгата е най-богатата памет на човечеството.
Четенето е наркотик, колкото повече четем, толкова повече го желаем!
На този ден в цяла България в библиотеки и училища се провежда маратон на четенето и срещи с поети, писатели и издатели.
И НУ „Проф. П.Нойков” – град Ямбол се включи в маратона на четенето, на който присъстваха всички ученици от вторите класове. Празника е посветен на Световния ден на книгата и авторското право и патрона на училището Петър Нойков – първият български професор по педагогика. С него завършва и обявения Месец на детската книга в училището ни.
Гости на празника са ямболската поетеса и преводач г-жа Генка Богданова и директора на училището г-жа Дора Хаджипетрова.
Генка Богданова е родена на 22 юни 1950 г. в с. Тенево, Ямболско. Живее , работи и твори в град Ямбол. Омъжена е, има две дъщери и една внучка. Член на Съюза на независимите български писатели и на Българския хайку съюз. Председател на Дружеството на Ямболските независими писатели. Пише лирика, римувани приказки, сатира, басни, разкази и есета, хайку, прави поетични преводи от руски език. Има над 700 стихове, разкази и приказки, публикувани в местния и национален печат, в български и руски сайтове за литературно творчество в Интеренет. Нейни творби са преведени на есперанто , френски, португалски, английски, испански, руски, украински, македонски и турски езици. Стихове и разкази на авторката са включени в българо – португалски поетичен алманах, в литературния сборник с преведени на турски език разкази от български писатели – класици и съвременни автори, в електронни книги, в Съюза на евразийските писатели, в списание на македонските писатели. Нейни хайку са превеждани на френски език и включени в двуезичната антология, издадена във Франция „Есенно-зимни хайку”.
Награждавана във всички етапи на Международния конкурс за поетични преводи – Москва – като поет и преводач на руска съвременна поезия с висши награди и първи места в различните номинации на конкурса. Четирикратен носител е на най-високата награда – гран-при в същия конкурс за лично творчество и за създадените четири книги с нейни поетични преводи на повече от 300 стихотворения на руски поети – класици и съвременни поети. Удостоена е с Диплом и трето място за отлично представяне в 35 –ия и 36 -ия Международен поетичен конкурс, Спечелила е четиринадесет национални награди за поезия и проза в България. През 2010 година алманахът й „От есенното слънце озарена” получи наградата на ИК „Жажда” за най-добра книга през последните три години. Инициатор и съставител на литературните алманаси „Сребърни звънчета” и „Тракийска лира”, които дружеството на независимите ямболски писатели издава вече десет години с участието на утвърдени автори от България и чужбина.
Съставител и редактор е на алманаха за детско творчество „Сеячи на светлина”. Съавтор на повече от четиридесет литературни сборници. Автор e на десетки текстове за песни, сценарии, на сборник с пиеси за деца. Издала е повече от двадесет книги с приказки, лирика и басни.
Гостенката разказа свои спомени – забавни случки от детството си, а след това прочете непубликувани свои стихове за деца..
Поздрав за нея бяха изпълненията на Никол Балтаджиева ( „Бабинко, гушни ме”), Дарена Иванова („Палавото коте”) и Йоана Иванова („Подарък”), а малки художници вложиха старание и рисуваха герои от прочетени книги на Генка Богданова.
Както казва народната мъдрост: „Дните на тъга ти се струват години, а на радост – само миг!”. Неусетно дойде края на вълнуващата среща с поетесата Генка Богданова. Децата й връчиха красив букет с пожелания за творческо вдъхновение, за нови книжки за децата и успехи! Тази среща завърши, месецът на детската книга – също, но пожеланието към учениците от библиотекаря бе срещите им с хубавата книга да не свършват – те винаги да бъдат най-добрият приятел на децата.
Таня Кирова