Ентусиасти отново посрещнаха първия слънчев лъч на най-дългия ден от годината
Изгрева на слънцето в най-дългия ден от годината посрещнаха на Тракийското скално светилище на Зайчи връх в Националния археологически резерват „Тракийски и античен град Кабиле” край Ямбол. Ритуалът се празнува от години и събира все повече ентусиасти.
Древното тракийско светилище на Зайчи връх е единственото у нас, в което се посреща лятното слънцестоене. То е древна астрономическа обсерватория, в която се събетават култа към слънцето и към тракийската богиня майка Кибела. Древните траки са разбирали, че е дошъл най-дългият ден в годината щом първият слънчев лъч премине през специален улей и огрее врязания в скалата образ на Кибела. Тази година заради участието в научната конференция „Тракийски светилища” в ритуала взе участие и проф. Валерия Фол. Тя сподели: „От тук започва всичко в Кабиле, преди 4000 години от тук започва заради славенето на слънцебога. Слънцебогът е най-древното божество по тази земя, както и великата богиня майка. Това светилище е много интересно, защото тука имаме хармонията на природата – хармонията между соларното и хтоничното”.
Тази година слънцето трябваше да се бори с облаците, за да изгрее, но все пак успя да се покаже.
Астрономите обясняват, че лятното слънцестоене е един миг, в който слънцето се намира в най-отдалечената точка спрямо небесния екватор. Тази година то настъпва в 1,30 часа тази вечер и затова се посреща на 20 юни. „Ако го посрещнем утре, ще е след слънцестоенето и затова в днешния ден го посрещаме” каза Моньо Вълчев от Археологическата обсерватория.
Посрещането на най-дългия ден в годината на Зайчи връх се превръща в истински празник. Първият слънчев лъч се очаква с народна музика и танци и се посреща с хляб и сол. А по препоръка на проф. Фол най-малките момичета хвърляха хляб към слънцето, за да дарят Бога и тогава той да се покаже. Усилиянта им бяха възнаградени и между облаците слънцето успя да намери пролука, за да покаже красотата си.
Организаторите на празника възнамеряват от следващата година да направяят и възстановка на древния тракийски обичай, за да бъде ритуалът още по-автентичен.