Община „Тунджа“ почете заслужените дейци на просветата и културата за 24 май

„Тунджа“, 24.05.2023 г.

Община „Тунджа“ отново отдаде заслужена почит и уважение към изявените дейци на просветата, културата и изкуството, удостоявайки ги с наградите на Общински съвет и на кмета. Тържествената церемония се проведе в навечерието на най-българския празник – 24 май.

„Поклон пред Вас, учители, читалищни деятели и творци, които чрез писменото слово поддържате традициите на българското просвещение, градите устоите на нашата национална идентичност и духовна култура в съвременния свят. Вие ни вдъхновявате да търсим и ценим мъдростта и магията на книгите, да пазим и предаваме богатството на българския фолклор. Нашата Община „Тунджа“ се гордее с хора като Вас, които с труд, с постоянство и майсторство, чрез светлината и силата на нашите букви укрепвате нашата принадлежност към род, община и родина“, каза в приветственото си слово кметът на Община „Тунджа“ Георги Георгиев.

Две големи награди за наука, образование и култура „Джон Атанасов“ бяха връчени тази година. Индивидуалната беше присъдена посмъртно на големия художник Георги Зайков, а колективната – на Детска градина „Звездица“, с. Скалица. Тази година детската градина и изнесените й групи в селата Роза, Бояджик и Ботево навършват 60 години от тяхното създаване. Педагози, читалищни деятели, самодейци и творци получиха златен и сребърен герб на общината, плакет на кмета на общината и грамоти.

Поздрав към присъстващите отправиха и председателят на Общински съвет „Тунджа“ Нели Славова и почетният гражданин на Община „Тунджа“ Стефка Керемедчиева.

Гости на празника бяха и областният управител Георги Чалъков, началникът на Регионалното управление по образование Стойко Стойков и почетният гражданин на Община „Тунджа“ Янка Лилова.

Празничност в церемонията придадоха изпълненията на стихотворения на деца от ДГ „Изворче“ с. Кабиле и танцът на песента „Българско дете“ на деца от ДГ „Кольо Тенев“ с. Тенево.

Каля Добрева изказа благодарността си в песен, получавайки наградата на Групата за автентичен фолклор при НЧ „Виделина-1928“, с. Кукорево. Финал на церемонията постави наградената певица на Фолклорен ансамбъл „Тунджа“ – Гина Иванова, която вече 52 години е част от Ансамбъла, с изпълнението на песента „Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами българин да си“.

Тържествено бяха връчени и стипендиите на трима ученици от община „Тунджа“, възпитаници на Професионална гимназия по земеделие „Христо Ботев“. Стипендиите бяха учредени и дарени на Коледния благотворителен бал от „Съюза на зърнопроизводителите“ и връчени от неговия председател Стоян Александров.

Награди за 24 май на Общински съвет „Тунджа“:

 

Награда за наука, образование и култура „Джон Атанасов”

Индивидуална награда за изкуство и култура

Георги Нейчев Зайков – посмъртно

 

Колективна награда за образование и наука

Детска градина „Звездица“, с. Скалица

 

Почетен знак – Герб на Община „Тунджа” – златен, за изявени лица в областта на културата, изкуството и образованието:

  1. Таня Георгиева Балева – директор на Детска градина „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново;
  2. Иванка Антонова Георгиева – заместник-директор по Административно-стопанската дейност в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  3. Пенка Йорданова Динева – старши учител в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  4. Диана Бонева Панева – старши учител в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  5. Певческа група при Пенсионерски клуб „Сребърни коси“, с. Стара река – за значителен принос в областта на културата;
  6. Танцов състав „Детелини“, с. Стара река – за значителен принос в областта на културата;
  7. Група за автентичен фолклор при Народно читалище „Виделина-1928“, с. Кукорево – за значителен принос в областта на културата;
  8. Танцов състав „Тракиец“, с. Кукорево – за значителен принос в областта на културата.

 

Почетен знак – Герб на Община „Тунджа” – сребърен, за изявени лица в областта на културата и образованието:                   

  1. Петя Василева Танева – начален учител в Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  2. Кети Иванова Маркова – старши учител в група за предучилищно образование „Приятели“ в Детска градина „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново;
  3. Моника Василева Радева – учител в Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“, с. Скалица;
  4. Татяна Тодорова Жекова – учител в Средно училище „Св. Паисий Хилендарски“, с. Скалица;
  5. Донка Панайотова Папудова – секретар на Народно читалище „Прогрес-1936“, с. Дражево.

 

Награди със заповед на кмета на община „Тунджа“

 

Знак на Община „Тунджа“ – плакет:

  1. Росица Христова Стоянова – начален учител в ОУ „Хр. Ботев“, с. Кукорево;
  2. Теодора Стоянова Тодорова – старши учител в ДГ „Дечка Сюлемезова“,

с. Веселиново;

  1. Надежда Стоянова Канева – старши учител в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  2. Стоянка Кунева Димитрова – главен счетоводител в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  3. Гина Стоянова Иванова – певица от ФА „Тунджа“;
  4. Атанас Иванов Атанасов – ръководител на Кукерска група при НЧ „“Васил Левски-1931“, с. Победа;
  5. Стоян Вълков Вълков – самодеец при НЧ „Отец Паисий-1926“, с. Завой;
  6. Певческа група „Талашманлийски напеви“ при НЧ „Развитие-1905“,

с. Генерал  Тошево;

  1. Нела Димитрова Илчева – самодейка при НЧ „Виделина-1928“, с. Кукорево;
  2. Стоянка Пенева Тодорова – самодейка при НЧ „Виделина-1928“, с. Кукорево;
  3. Весела Янева Иванова – самодейка при НЧ „Добри Керанов-1961“, с. Стара река;
  4. Атанас Тодоров Атанасов – ръководител на Детска коледарска група „Юнаци“ при НЧ „Добри Керанов-1961“, с. Стара река.

 

Грамота на община „Тунджа“ за принос в област „Образование”:

  1. Силвия Генчева Касърова – старши учител в ОУ „Св. св Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  2. Кремена Андреева Спасова – учител в ОУ „Св. св Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  3. Елина Господинова Делигрозева – старши учител в ОУ „Св. св Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  4. Евгения Стоянова Паламаркова – учител в ОУ „Св. св Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  5. Иван Карчев Ангелов – психолог в ОУ „Св. св Кирил и Методий“, с. Веселиново;
  6. Йонка Иванова Динева – учител в СУ „Св. Паисий Хилендарски“, с. Скалица;
  7. Нели Трендафилова Георгиева – учител в ДГ „Щурче“, с. Кукорево;
  8. Мирела Живкова Желева – учител в ДГ „Щурче“, с. Кукорево;
  9. Йовка Стоянова Константинова – учител в ДГ „Щурче“, с. Кукорево;
  10. Димитринка Иванова Тодорова – помощник-възпитател в ДГ „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново;
  11. Пенка Радева Митева – помощник-възпитател в ДГ „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново;
  12. Светлана Василева Добараджиева – домакин и помощник-възпитател в ДГ „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново;
  13. Николинка Василева Колева – помощник-готвач в ДГ „Дечка Сюлемезова“, с. Веселиново.

 

Грамота на община „Тунджа“ за принос в област „Култура”:

  1. Пенка Колева Миткова – самодейка при НЧ „Васил Левски-1931“, с. Победа;
  2. Господин Иванов Господинов – самодеец при НЧ „Добри Керанов-1961“, с. Стара река.

 

 

 

 

 

About the Author :