Народният представител Кристиан Вигенин: При управлението на ГЕРБ се натрупаха големи дефицити, които не могат да бъдат преодолени от тези, които са ги предизвикали
– Какви са най-важните акценти от „Визия за България”, които искате да стигнат до хората?
– Искаме нов път за развитие на България – засилена роля на държавата там, където това е необходимо и политики, които гарантират справедливост в обществото. Ще работим за намаляване на пропастта между бедни и богати, ще разпределяме по-равномерно ползите от икономическия растеж, ще се фокусираме върху ключовите за оцеляването и за запазването на идентичността на българския народ политики – образование, здравеопазване, преодоляване на демографската катастрофа. Особено значение има преодоляването на системното изтичане на обществен ресурс в частни джобове през корупционни практики, а често и през узаконен грабеж чрез лобистки закони. За регион като Ямбол е важно посланието за нова земеделска политика, която да бъде в подкрепа на малките и средните земеделски производители, както и ангажиментът за прилагане на програмата Странджа-Сакар, която ще създаде нови възможности за общини като Болярово и Елхово.
– Каква ще е съдбата на тази концепция за развитието на страната?
– Започваме дискусии в цяла България, както национални и регионални, така и по професионални общности, с неправителствени организации, с експерти от целия политически спектър – важно е да чуем повече мнения, все пак “Визия за България” засега е една рамка, някои теми може да претърпят промяна и развитие. Планираме националната дискусия по политиката в земеделието да се проведе в Ямбол.
– Какво беше участието ви в протестите за опазване на здравите животни в с. Шарково? Вътрешният министър едва ли не заяви, че вие сте били непрекъснато там с протестиращите?
– Министър Радев е сред най-слабите министри в правителството и неслучайно вторият вот на недоверие, който внесохме през юни, беше именно в сферата на неговите отговорности. При него думите често изпреварват мисълта. Депутатите от БСП, начело с Корнелия Нинова, направихме всичко възможно да бъдат защитени хората в боляровска община от неадекватните и незаконни действия на директора на БАБХ Дамян Илиев, с политическата подкрепа на министър Порожанов. Не сме възпрепятствали органите на реда, но отпорът, който дадоха гражданите, и натискът от БСП чрез парламентарните механизми и законовите процедури разкриха несъстоятелността на предприетите мерки, осветиха некадърността и безхаберието в цялата система и това ги разколеба. Битката за законност и професионализъм продължава, искането ни за оставка на Порожанов и Илиев няма да бъде оттеглено
– Адекватна ли беше реакцията на властта срещу чумата по дребните преживни животни?
– Категорично не, особено в първите три седмици след установяването на болестта. Мерките бяха в противоречие на собствените планове и инструкции на БАБХ, в противоречие с европейските правила и директиви, елементарни изисквания по дезинфекция, карантиниране, ограничаване на движението и правилно загробване на животните не бяха спазени. Мислеха си, че както и преди ще избият всичко живо, ще дадат по някой лев на собствениците и всичко ще приключи. Този път не стана така и трябва да благодарим на баба Дора, на Ани за твърдостта, чрез която бяха осветени тежките дефицити в системата. Хиляди животни можеше да останат живи, ако капацитетът на БАБХ не беше толкова ограничен, а отношението към хората и техните животни не беше толкова високомерно и чиновническо. Няма да оставим това така!
– Европейското председателство вече приключи каква е оценката ви за него?
– Смятам, че България изпълни коректно и ангажирано задълженията си като страна-членка, която трябва да организира дейността на Съвета на Евросъюза в рамките на едно 6-месечно ротационно председателство, нашите партньори го оценяват положително. Вероятно очакванията на българските граждани бяха по-високи по отношение на конкретните ползи за тях самите, затова и оценката вътре в страната не е еднозначна. Другата причина това да е така е опитът на ГЕРБ и конкретно на Бойко Борисов да го използват за чисто партийни пропагандни цели, забравяйки, че това е Председателство на България, не на една партия, която впрочем няма абсолютно никакви заслуги за членството на България в Европейския съюз. Като запомняща се тема ще останат Западните Балкани и моето мнение е, че направихме максимално възможното в сегашната ситуация да дадем нов тласък на разширяването на ЕС към нашите западни съседи.
– Какви бяха парламентарните измерения на това прeдседателство и как успяхте да представите и Ямболския край в него?
– Парламентарното измерение на Председателството се опита да подкрепи максимално приоритетите, заложени в решението на НС от декември миналата година. Сред по-важните теми бяха дебатите по Кохезионната политика и бъдещия многогодишен бюджет на ЕС, новият Стълб на социалните права на ЕС, Западните Балкани, въпросите на сигурността, макрорегионалните стратегии и по-конкретно Дунавската стратегия и свързването й с Черноморското сътрудничество и др.
Доволен съм, че в рамките на културната програма успях да покажа и малко от Ямбол. Подаръкът, който връчих от името на българския парламент на следващото Австрийско председателство беше един прекрасен пейзаж с планината Витоша на ямболския художник Петър Тепсизов, който той нарисува пред очите на гостите от цяла Европа.
Младият талант Кристиан Костов, чийто корени са от Ямбол, дойде специално от Москва, за да представи себе си и България. Не мога да не спомена също, че една от официалните вечери се състоя в зала “Джон Атанасов” на софийския Техпарк, още един виден представител на нашия регион. Естествено, при всичките си срещи подчертавах, че представлявам Ямбол в Народното събрание.
– Каква е оценката ви за изминаващия парламентарен и политически сезон?
– Тези 6-7 месеца определено преминаха под знака на Председателството. Но вътрешната политика не можеше да бъде поставена на пауза, защото проблемите се трупаха. Започнаха и завършиха с вотове на недоверие, които макар и неуспешни, фокусираха вниманието върху неспособността на правителството да постига резултати в борбата с корупцията и в постигането на сигурност и спокойствие за гражданите. Започна с остри спорове около т.нар. Истанбулска конвенция и завърши с нейното окончателно зачеркване от Конституционни съд, което потвърди нашата последователна позиция, а и моята като министър още през 2014 г., когато не възприех идеята да я подпишем и ратифицираме. През целия период стояха острите проблеми на хората с увреждания, чиито протести се засилиха и продължават и до днес. Изобщо – развиваха се две паралелни реалности – в едната, тази на лъскавите форуми и окуражителните европрегръдки останаха управляващите, а хората оцеляваха в другата – тази на тежките проблеми и несигурността за бъдещето. Е, едната вече я няма и властта още не може да се окопити от шока.
– Лятото започна с криза с чумата, с какво можем да очакваме да завърши, ще секнат ли скандалите в управлението?
– Кризите ще се редят една след друга, защото в тези десет години на управление на ГЕРБ, макар с малки прекъсвания и в различни конфигурации, се натрупаха големи дефицити, които не могат да бъдат преодолени от тези, които са ги предизвикали. ГЕРБ и Обединените патриоти нямат идеи за реформи, не говорят за политика, нямат дългосрочни цели, управляват ден за ден и стискат властта, само за да могат да преразпределят още и още ресурси към своите бизнес-кръгове, респективно към себе си. Такова управление е обречено на скандали, защото властта сама по себе си е силна спойка, но недостатъчна да ги задържи заедно до края на мандата. Предсрочните избори са все по-близо, големият въпрос е ще бъде ли припозната БСП като истинска и достоверна алтернатива или ще се повтори приблизително същата конфигурация и в следващия парламент. От тази гледна точка, струва ми се, че и ние имаме нужда от още малко време, но ако събитията рязко се ускорят – готови сме да реагираме.
– Какво беше посланието, което БСП искаше да отправи от Бузлуджа?
– Мисля, че всички видяха две неща – първо, БСП е единна, активна, силно мотивирана и мобилизирана; второ, БСП има много ясно послание към българския народ – край на експериментите, нов път за развитие на страната е възможен и ние предлагаме на всеки, който милее за България, да тръгне с нас. Опонентите до такава степен бяха респектирани, че се впуснаха в смешни критики какви чаши се продавали по сергиите, танцувала ли е Нинова под звуците на Горан Брегович, сякаш е нещо осъдително и мръсна ли е поляната след Събора (като впрочем почистването е предварително заплатен ангажимент на управляваната от ГЕРБ община Казанлък). Настроението не успя да помрачи дори тоталната дезорганизация, създадена от МВР с придвижването и паркирането на автобусите, заради което немалко хора вървяха километри, за да стигнат до върха. Но за МВР и неговото неудачно ръководство вече коментирах.
– Избран бяхте за вицепрезидент на Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, което се случва за първи път. С какво бихте могъл да допринесете за България на този пост?
– Доволен съм, че активната ми работа в организацията беше оценена от колегите от различни страни и политически групи, постигнах втори резултат в тайния вот. ОССЕ остава единствената международна организация, в която има възможности за реален диалог между Запада и Русия. Нормализирането на отношенията с Русия е от голямо значение за нас като народ и държава, защото това ще създаде далеч по-благоприятна външна среда за развитието ни. Без да навлизам в детайли, ще се постарая в предстоящия ми 3-годишен мандат да допринеса в Европа да има повече разбирателство и сътрудничество, повече общи цели в името на собственото ни оцеляване.
Интервю на Диана Иванова