“Кукерландия” през погледа на чуждестранните гости
За седемнадесети път Ямбол бе домакин на едно от най-колоритните събития в страната – маскарадния фестивал „Кукерландия”. Фестивалът, който за сетен път доказа, че за обичта към българските традиции и обичаи граница няма.
Звънът на кукерските хлопки, многото песни и танци година по-късно отново изпълниха града ни, а пресъздаването на родните обичаи определено успя да докосне сърцето на всеки един посетител в Кукерград!
За жителите и гостите на град Ямбол, успели да станат част от магията на българския фолклор, кукерските игри определено бяха не просто преживяване, изпълнено с много вълнения, а истински празник !
За артистите, взели участие в маскарадния фестивал, „Кукерландия” бе не просто празник, а живот! И дори скрити зад маските си, страстта, отдадеността и любовта, с които те пресъздадоха родните обичаи, бяха на показ за всички зрители.
Освен на гостите от страната, фестивалът даде възможност до магията на българския фолклор да се докоснат и гостите от чужбина, взели участие в програмата.
Ансамбъл „Ружаночка” е руски танцов ансамбъл при детско хореографско училище в град Руза, Московска област. Групата се състои общо от 18 танцьора, а в програмата на „Кукерландия”, вземат участие 5 от тях на възраст около 14-15 години. Младите танцьoри изпълняват руски казашки танци – танци, отразяващи независимия и свободен дух на казаците и изключителните им военни умения. „Ружаночка” зарадваха българската публика с танц със саби, славянски носии и военни униформи. Танцьорите от руския ансамбъл споделят, че са силно впечатлени от красивия град Ямбол и неговата архитектура. Но най-вече очаровани остават от нрава на българите и от изключителната гостоприемност, с която ги посрещат навсякъде.
Трио „Берегиня”, също от руския град Руза, за пръв път посещава България през 2014, за да бъде част от магията на „Кукерландия”. Две години по-късно те отново са тук, за да участват във фестивала. Дамите от „Берегиня” се възхищават колко много българите държат на своите обичаи и как ревностно ги съхраняват. Казват, че за тях е било много емоционално преживяване да наблюдават кукерските игри. С гордост разказват и за своите традиции. Определят Масленица като най-веселия руски празник, продължаващ цяла седмица. Всички традиции около него са свързани с прогонването на зимата и пробуждането на природата за нов живот. Празникът е съпроводен с пищни празненства, песни, танци и забавления. Трио „Берегиня” споделя още, че да станат свидетели на българските традиции е също толкова вълнуващо, колкото да бъдат част от своите. С удоволствие очакват следващия път, в който ще се включат в тази магия и благодарят за топлото отношение, с което се отнасят българите към тях по време на престоя им.
Гостите от съседна Турция – Ансамбъл за турски народни танци „Алкларини” – град Киклареле, представиха пред българската публика фолклора на страната си. Кемал – директор и хореограф на състава, разказва, че ансамбълът съществува от 6 години, а това е първото посещение на танцьорите в България. „Кукерландия” е истинско приключение не само за децата от ансамбъла, но и за техните ръководители. Фестивалът им носи множество емоции и те си тръгват оттук с топлия спомен за гостоприемното посрещане и с много нови приятелства.
И след като за пореден път тазгодишните маскарадни игри в Ямбол ни накараха да се гордеем, че сме българи, можем с нетърпение да вперим поглед към следващото издание на маскарадния фестивал „Кукерландия”. Към празника, съхраняващ българските традиции и предаващ ги през поколенията. Към празника, запалил искрицата на вълшебството, наречено български фолклор, дори в душите на чуждестранните гости.
Станислава Гатева
17 години