Колко е гаранционният срок на прясно ремонтираните пътища?
На 23 юли 2011 година лично Росен Плевнелиев, тогава министър на регионалното развитие, а сега президент, и министърът на финансите Симеон Дянков направиха първа копка на ЛОТ 8 от пътен възел „Петолъчката” до село Окоп. Австрийската фирма „Страбаг-8” беше изпълнител, спечелил търга за ремонта с обещание за качествено и срочно изпълнение на така важния път за границата на България с Република Турция. Финансирането на ЛОТ 8 беше осигурено на 35 процента от държавния бюджет и 65 процента със заем от Европейската инвестиционна банка. Обещанията са си обещания, но само след по-малко от две години експлоатация на същия път, сега той прилича на класьор за пощенски марки, кръпка до кръпка, дупка до дупка, с озъбени камъни отдолу. Образувани са вече и коловози от тежкотоварните ТИР-ове, които денонощно минават по този натоварен участък.
Нали този, който е проектирал пътя, е знаел, че ще бъде натоварен от тежки автомобили и че основата му трябва да бъде така изчислена, че да понася натоварването. За денонощие от Лессово в посока Русе и Прохода на Републиката минават най-малко 500 ТИР-а в двете посоки, които тежат с товара си над 25-30 тона.
Интересно имало ли е в договора гаранция за експлоатация и какъв е той, че за такъв малък срок пътят е вече тотално износен? Най бедната държава в Европейския съюз България не може да си позволи лукса през две години да ремонтира основно пътищата си, построени по безобразен начин.
Тогавашното правителство казваше, че държи на качеството. Да не стане така и с магистрала «Тракия», че по новите участъци вече се наблюдават очертани коловози и пропаднали участъци на определeни места!
Величко Димитров