Кметът гази закона, за да премахне последния павилион на ул. „Търговска”
Погазвайки всички законни правила и осуетявайки достъпа до правосъдие, кметът на Ямбол започна да премахва обектът, който му пречи да продаде апетитния имот на ул. „Търговска” 9.
Малко след 7 часа тази сутрин започна събарянето на последния останал павилион на ул. „Търговска”. Общината този път беше задействала „цялата си мощ”, за да не се опре павилионът и използва всички възможни административни пречки, за да осуети достъпа до правосъдие на собствениците.
На място бяха дошли зам.-кметът Стоян Драгнев, който този път контролираше през цялото време акцията за събаряне, управителят на Общинско предприятие „Комунални и обредни дейности” Стоян Стоянов и много негови служители, служители на СПООР и значителен брой служителки от отдел „Общинска собственост”, чиято задача беше да опишат имуществото в обекта.
Собственикът и наемателите на обекта са получили заповедта за доброволно премахване в 17,20 на 30 април в последния работен ден преди почивките, когато съдебните институции вече не работят, за да не могат да обжалват, а събарянето е назначено за първия работен ден – на 4 май от 7,15 часа.
Този път общината е решила да събори обекта на ул. „Търговска” 9 на основание Закона за устройство на територията, според който преместваемите съоръжения се премахват, когато не отговарят на правилата и нормативите за устройство на територията. Общината твърди, че павилионът няма разрешение за монтаж от главния архитект и използва това като основание.
Самият павилион е построен през 1976 г. със строително разрешение по тогава действащия закон, Радост и Борислав Пехливанови са негови собственици от 1998 г., а общината е актувала земята под павилиона едва през 2012 г.
Едно от основанията първия път Административният съд да спре изпълнението на заповедта за събаряне беше, че не е спазен 14-дневния срок по Административно-процесуалния кодекс, който общината трябва да даде на всеки собственик да изпълни доброволно нейните разпоредби.
Зам.-кметът Стоян Драгнев и представилата се за началник на СПООР твърдяха, че срокът за обжалване е 3-дневен. Справка на „Делник” обаче показа, че дори и той не е спазен.
Действително в чл. 57 а ал. 2 е посочен 3-дневен срок за възражение срещу констативен акт на общината за установено нарушение, но когато последният ден от този срок е в неработен ден, срокът изтича в първия работен ден, т. е. тридневният срок изтича на 4 май, а общината не го е спазила и още от 7,15 часа е насрочила събарянето на обекта.
Всичко това се прави, за да може този път Борислав Пехливанов и съпругата му, на чието име е фирмата собственик на обекта, да не могат да обжалват. Административният съд отваря в 9 часа сутринта, прокуратурата също е затворена в ранни зори, а обаждането на тел. 112 не помогна, защото на място дойдоха служители на Охранителна полиция, които казаха, че са тук, за да опазват обществения ред и никой да не пострада.
Въоръжени „до зъби” с нужната им техника общинските служители този път бързо се справиха. Служителите на EVN дойдоха още в 7 часа да изключат тока и в 7,30 разрушаването започна едновременно от покрива с рязането на вратата с флекс, след което служителките на „Общинска собственост” влязоха да описват, а работници започнаха да изнасят стоката и да я редят на тротоара. „Делник” ще продължи да следи развитието на случая, за който накрая ще плащаме всички ние, защото когато съдът се произнесе за незаконните действия на кмета и администрацията му, никой от тях няма да извади и стотинка от джоба си, а общината, т. е. ние от данъците ни, ще платим обезщетение за нанесените щети.