И класата, и твърде многото грешки доведоха до загуба на „Ямбол” в зала „Диана”

Martin_Durchev(0)Баскетболистите на „Ямбол” не можаха да повторят обрата от предишния кръг, когато през второто полувреме надиграха състава на Варна и стигнаха до драматичен успех в последните секунди. Тази събота, 16 декември, донесе радост за гостуващия отбор на „Академик Бултекс”, който победи с 78:70. Превъзходството на съперника обаче бе значително в първите две четвъртини, като на моменти стигаше до аванс от 22 точки в негова полза.

Тимът на старши треньора Асен Николов тръгна устремно и още през първите минути дръпна с двуцифрен резултат. В състава на противника има четирима американски баскетболисти, а за „Академик Бултекс” силен мач изиграха и бившата звезда на „Ямбол” Мартин Дурчев, националът Станислав Ваклинов и Васил Бачев. Треньорът на гостите разполагаше с дълга и равностойна скамейка, докато Иван Чолаков продължава да се мъчи само с един център нападател, при травмата на Николай Върбанов.

Проблемите на домакините обаче дойдоха и от самите тях, те допуснаха, както стана и в предния кръг с Варна, съперникът им да избяга много в резултата, а и „Ямбол” така и не направи поне един по-силен период, за да се доближи максимално до противника си. На почивката жълто-сините губеха с цели 17 точки – 32:49, а такава разлика се наваксва при максимално силна игра и на петимата, които са на терена. В състава на домакините имаше няколко фигуранти, а при късата скамейка на Иван Чолаков това прави победите невъзможни.

Най-голяма стръв показа най-възрастният в редиците на „Ямбол” 37-годишният капитан Станислав Говедаров, който вкара на родния си клуб „Академик” 15 точки, като спечели и 4 борби, а даде и също толкова асистенции. Топ стрелец за домакините стана Алан Арнет със своите 20 точки, като американският гард спечели и 9 борби и не пропусна нито веднъж от линията за наказателни удари – 8 от 8 опита. „Ямбол” имаше възможност да изпълни наказателни удари 26 пъти, от които 21 изстрела попаднаха в коша. По този показател гостите изостанаха драстично – те изпълниха едва 9 наказателни удари. Много силна стрелба направиха баскетболистите от Пловдив от далечната дистанция – от 27 опита те вкараха 11, докато „Ямбол” бе трагичен от Безистена – от 12 опита само един, на Говедаров, попадна в целта.

Именно точните далечни стрелби на Дурчев и Шакир Смит спряха устрема на домакините, които след техническо нарушение в тяхна полза  в 27 минута свалиха изоставането си само на 7 точки- 47:54. Тогава най-напред роденият във Велико Търново левичар наниза тройка, после и американският гард успокои скамейката на своя отбор. „Ямбол” направи твърде много грешки и въпреки че тимът на „Академик Бултекс” не блестеше, победата логично отиде при него с крайното 78:70.

За „Ямбол” Стоян Петков завърши с  5 точки, Евгени Иванов отново остана голям длъжник, като вкара едва 2 точки за 19 минути игра, Брайкъс Перин вкара 13 точки, Стилиян Иванов приключи с 2 точки, Стойо Чолаков има 6 точки, Андрей Иванов е с 7 точки.