Ентусиасти посрещнаха Слънцето на “Зайчи връх” като траките
За втора поредна година на древното тракийско светилище на „Зайчи връх“ до античния град „Кабиле“ край Ямбол в ранни зори днес, 21 юни 2018 – Денят на лятното слънцестоене, беше пресъздаден уникалният орфически ритуал по посрещане на Бога-Слънце. Представеният обред е от преди повече от 2000 г. по специален сценарий, написан от проф. дин Валерия Фол. Той е съставен на база преводи на запазени текстове от антични автори и максимално се доближава до практиките от преди две хилядолетия.
Програмата започна в 05.15 часа с танц на жриците, следван от ритуално факелно шествие до светилището. Възстановката на древния ритуал беше между 5.30-6.00 часа с участието на актьори от Драматичен театър „Невена Коканова“-Ямбол. Специалните наричания, възлияния и други елементи от обреда се изпълняваха от жреците на фона на композирана за целта музика. Посетителите на култовото светилище на „Зайчи връх“ можеха да се включат и в демонстрационните наблюдения на Слънцето с телескопи, с помощта на ямболската Астрономическа обсерватория и планетариум. След 8 часа започна и представянето на „слънчева храна“ – дегустации на специални ястия, приготвени от учениците на Професионалната гимназия по хранителни технологии и туризъм.
„Светилището на „Зайчи връх“, което е създадено в края на I в. пр. Хр., е един вид обсерватория и е свързано със Слънцето. То е изсечено по този начин в скалата, за да могат жреците на траките да създадат календара, като в съответните траншеи успеят да засекат слънцето по време на лятното и зимното слънцестоене – т.е. при най-дългия и най-късия ден от годината и по този начин те да могат да управляват реалния живот на хората“, разказа директорът на Исторически музей-Ямбол Стефан Бакърджиев. „Тъй като светилището е посветено на Великата богиня-майка, това е мястото, където траките считат, че женското начало, т.е. Земята, и мъжкото начало – Небето, раждат своя син Слънцето, а той дава живота. Изгряването и залязването на Слънцето е кръговратът в природата – раждащият се и умиращият свят. Понеже хората отдавна започнаха да посрещат слънцето по време на лятното слънцестоене, преди две години заедно с проф. Валерия Фол и общината решихме, че можем да пресъздадем в значителна близост ритуала, който са изпълнявали жреците на това светилище „Зайчи връх“ по време на тракийската епоха. Изискваха се доста усилия, тъй като съвсем малко са сведенията за свещенодействията, които са правели жреците. Това е една мистерия и още тогава тя е била само за посветени, но на базата на множество извори и други текстове успяхме да възстановим ритуала до вид, близък до оригиналния заедно със съответните свещени текстове, изричани от жреците. Тази година за втори път с помощта на актьорите от ДТ „Н. Коканова“ пресъздаваме този ритуал и показваме на хората как древните ни предци траките са почитали слънцето на това място край Кабиле. Това е едно от малкото светилища-обсерватории, които имаме на територията на днешните български земи. С помощта на Александра Фол, която е композитор, създадохме музика, близка до орфическата и смятаме, че все повече хора възприемат това нещо и то се превръща в един от символите на Ямбол. Това е единственото събитие на територията на Ямбол тази година, което получи правото да използва знака на Годината на европейското културно наследство. То е начин да популяризираме „Кабиле“ като един от най-атрактивните градове в Тракия, а по-късно в Римската епоха, като едно от местата, където можем да привлечем все повече туристи и да направим Ямбол все по-добра
туристическа дестинация.
Тази година имаше повече туристи, те бяха от различни градове – Варна, Нова Загора, Стара Загора, от околните места. Това е може би ямболският вариант на Джулай морнинг”, каза още Стефан Бакърджиев.
В предиобедните часове програмата се пренесе в Ямбол, където в Ритуалната зала от 10 часа беше открита фото-документалната изложба „Свещените места на траките по долното течение на река Тунджа“. Представени са различни обекти и предмети, свързани с религията на траките от най-ранния период – раннобронзовата епоха – Слънцето като обожествен персонаж вероятно се явява тогава, около 3 хил. год. пр. н. ера, и своя апогей достига през тракийската епоха. Представени са “Кабиле”, различни светилища – слънчевите скални светилища край с. Мелница, голямото светилище до Палеокастро, свързано с Аполон, който по-късно е персонификация на Слънцето, на възвишението при крепостта над с. Голям манастир – изобщо представени са всички обекти, свързани с култовите практики на траките, обитавали Ямболска област и долното течение на Тунджа.
„Слънцебогът, светлината и тъмнината“ беше темата на специалната лекция, подготвена от проф. дин Валерия Фол. След нея беше представена темата „Кентаври и конници в района на Ямбол“ – лекция на д-р Ружа Попова.
Събитията, посветени на посрещането на Слънцето в най-дългия ден от годината, се реализират в рамките на Европейската година на културното наследство 2018 и са финалът на празничните прояви, посветени на Деня на Ямбол.