Две изложби на едно място: “Руский Север” и “Моите впечатления”
Изложба на двама руски художници от побратимения с Ямбол град Ижевск беше открита вчера, 14 януари 2019 г., в читалище “Съгласие”. Това са художникът Александър Кокорин, чиито картини са нарисувани с нефт, и младата художничка Татяна Пачгина – тя от години живее във Велико Търново и лично присъстваше на събитието. Изложбата е организирана по инициатива на заместник-областния управител Христо Колев, който откри експозицията, и общинските съветници Пламен Проданов и Кръстьо Петров. На събитието присъстваха архиерейският наместник архимандрит Димитрий, художници, руски граждани, живеещи тук, ямболии, включително и много млади хора.
Изложбата на Александър Кокорин е озаглавена “Руский Север”. Художникът е член на редица уважавани организации в Русия и в чужбина. Роден е през 1943 г. в Ижевск, преподава рисуване и скулптура в Института за изкуство и дизайн към Удмуртския държавен университет.
Рисува картини с нефт от пет години, след като петролни работници от Удмуртия му поръчват портрет на президента на републиката, който да е нарисуван с това най-голямо богатство на северния край. Според него да използваш черното злато в картините никак не е лесно, тъй като този материал е различен от останалите. За да има различни цветове, художникът добавя малко бои и използва различни разтворители. Така нефтът става по-светъл. Картините му с нефт имат 50 оттенъка, те са топли и нежни.
Кокорин е и пътешественик. Обиколил е Сибир и Урал, а емоциите си е запечатал в картини. Северна Русия е суров, духовен край, осеян с десетки църкви – това може да бъде видяно и почувствано от изображенията.
На картините, подредени в Ямбол, са пейзажи от Русия, градове, портрети на местни жители, църкви. Във всяка картина художникът се стреми да показва красотата и да припомня, че тя трябва да се пази. Мечтата на твореца е да направи света едно по-добро място – това той споделя лично в кратък документален филм, показан при откриването на експозицията.
Ако рисуваните с нефт изображения на Кокорин, носещи неподражаемия руски дух, наподобяват графики, то картините на Татяна Пачгина привличат вниманието със своята многоцветност. Изложбата на младата художничка е озаглавена “Моите впечатления” и показва нейния поглед към страната ни. Тя е член на Съюза на руските художници в България, влюбена е в България и във Велико Търново. Обиколила е цяла Европа, но виждайки старата българска столица и то на снимка, разбира, че това е мястото, където иска да живее и да роди децата си. Така и става.
“Повече от 6 години живея тук, в България, в град Велико Търново. Благодарна съм на вашата страна, че ми дава вдъхновение – за мен и моите картини. Посетих много градове и видях много забележителности от страната ви. Можете да видите моите впечатления от вашата страна – това са пейзажи от България”, сподели на симпатичен български самата Татяна Пачгина при откриването на експозицията.
Изпълненията на две чудесни руски песни от ямболската вокална група “Пятница 13” донесоха духът на Русия чрез още едно изкуство – музиката, направиха събитието в читалище “Съгласие” още по-богато.
По време на откриването беше припомнено, че Ижевск е столица на република Одмуртия, която е част от Руската федерация. Републиката има площ около 42 хил. кв. км и население около 1,5 млн. души. Основен природен ресурс е нефтът. Населението на Ижевск е почти 650 хил. души. 70 процента са руснаци, преобладаващата част от населението принадлежи към православното семейство. Сред основните забележителности на Ижевск е огромният Святомихайловски събор – православен храм, посветен на Св. архангел Михаил. В околностите на града е роден великият композитор Чайковски. Побратимяването между Ямбол и Ижевск датира от декември 1999 г.
На въпроса ми как е възникнала идеята за организирането на тази изложба, зам.-областният управител Христо Колев отговори така: “Можем да съпоставим нашата зима с руската зима, с руския Север, но това е само една закачка. Истинската причина за организирането на тази изложба, е голямото поле за братството, топлите чувства между българи и руснаци, между жителите на Ямбол и Ижевск – да бъдем побратимени е била тяхната воля още години назад. Това е поле за изява на културни дейци, на творци, на бизнесмени – всеки в своето амплоа може да се изяви и да бъдем задружни.”
Изложбата е подредена във фоайето на втория етаж на читалище “Съгласие” в Ямбол и ще остане там до 1 февруари 2019 г. Освен че могат да бъдат разгледани, картините се и продават.