В помощ на деца в риск
В началото на 2014 г. водените на отчет в Детска педагогическа стая /ДПС/ са 38, в края на годината те падат на 18, от тях малолетни момчета – 4, момичета – 2, непълнолетни момчета – 11, момичета – 1. В графата „проявени” попадат 16 лица.
През изтеклия период ДПС е посетена от 27 лица.
Такава е равносметката, обсъдена на заседание на МКБППМН. През годината разгледаните възпитателни дела в комисията са 11, наложени са 18 мерки. Делата са предимно за кражби, няма настанени деца в СПИ. Има една наложена присъда на непълнолетно момче.
Основната дейност на комисията е социално-превантивната. Най-често тя е насочена към усъвършенстване координацията между институциите, овладяване на детската престъпност, по-задълбочена съвместна работа със заетите в системата на образованието и по проблемите на малолетните и непълнолетните. Традиция е при срещите на комисията с ученици да се извършва индивидуално-превантивна дейност особено с деца от проблемни семейства, деца, чиито родители са извън страната. Обсъждат се и планират методи за въздействие и подкрепа с цел утвърждаване на социално-приемливо поведение и изграждане на положително отношение към обществените норми и правила. В тази връзка като особено полезна се налага утвърдената вече инициатива „Открити дни”, в която се включват училищните комисии, ДПС, обществените възпитатели, педагогически съветници, отдел „Образование” при общината, отдел „Закрила на детето”, РУ”Полиция”. Привличат се и родители, педагози, ученици.
В работата на комисията сериозно място заема и превантивната дейност по Програма за превенция на насилието. В училищата се провеждат кръгли маси, предизвикват се диалози за тормоза в училище, за насилието, за отпадналите от училище ученици и др. Свое значение имат и периодично провежданите анкети по различни проблеми. Специално място в работата на комисията има обсъждането на добри практики и подходи за справяне с агресивното поведение..
В изпълнение на Националната стратегия за „Защита правата на децата на улицата” и „Деца в риск” комисията пое своите ангажименти за прилагане на Координационния механизъм от „Споразумението за сътрудничество и координиране на работата на териториалните структури на органите за закрила на детето при случаи на деца, жертви на насилие или в риск от насилие и при кризисна интервенция”.
По инициатива на кмета Митко Андонов е създаден Обществен съвет по опазване на обществения ред в общината, в който са включени представители на всички институции, имащи отношение към проблема. Идеята се подкрепя активно от МКБППМН, както и от всички местни органи, активирани за решаването на проблема по сигурността в Стралджа и общината.