Ветеринари в стопанството на Ана Петрова след смъртта на 11 животни, преди това – напрежение до областната управа
Днес, 18 септември 2018 г. ветеринарни специалисти от БАБХ отидоха във фермата на Ана и Тодор Петрови в Болярово, за да установят от какво са умрели 11 овце от стадото. Преди това по обяд в областната управа се проведе спешна епизоотична комисия с участието на зам.-министъра в Министерството на земеделието, храните и горите д-р Янко Иванов, зам.-изпълнителният директор на БАБХ д-р Петя Петкова и областният управител Димитър Иванов.
Самата Ана Петрова също беше пред областната управа, където заседаваше епизоотичната комисия заедно с подкрепящи я протестиращи. Те препречиха пътя на автомобила с ветеринарни специалисти в искането си за директен разговор с тях. На мястото дойде и полиция. „Дължите ми обяснение какво се случва. Ще ми убиете животните като минете през мен“, бяха част от изявленията на стопанката преди това.
Ето каква е предисторията: след ликвидирането на огнището на чума, тази ферма в Болярово бе единствената, в която ветеринарите не бяха допуснати – така е от дата от 18 юли. „Собствениците на стадото винаги са твърдели, че животните са здрави, въпреки получени и потвърдени лабораторни резултати за наличие на заразното заболяване“, пише в писмо от Българската агенция за безопасност на храните, адресирано до главния прокурор Сотир Цацаров. Писмото е за организирани действия срещу ветеринарните власти. В него е заявено, че действията в Болярово са заплаха за националната сигурност.
На 14 септември, петък, самата Ана Петрова е подала два сигнала – в Областната дирекция по безопасност на храните-Ямбол и на телефон 112, че в стадото й са умрели животни. Стопанката отрича да са умрели от чума. Твърди, че става дума за преяждане.
„Имаме нова ситуация, умрели са доста животни във фермата на Ана Петрова, тук сме във връзка с нейното заявление за оказване на ветеринарно-медицинска дейност“, каза на брифинга след заседанието на епизоотичната комисия зам.-министър Янко Иванов. Той отбеляза, че на следващия ден след подаване на заявлението, в събота, ветеринари са отишли на място, но ги е посрещнала група митингуващи, която ги е уплашила. Обслужващият й лекар д-р Мартин Божков е уведомил, че отказва да я обслужва. Пристигнал е екип от ветеринарни специалисти от София, които заедно с местните колеги да установи на какво се дължи смъртността. „Такава масова смъртност може да е от всичко, може да е зооноза – нещо страшно за хората. Тук вече говорим за общественото здраве. Или тя ще ни допусне и ще изясним каква е ситуацията, или ще сезираме главния прокурор и ще влезем най-накрая по друг начин“, заяви зам.-министър д-р Янко Иванов.
Той посочи редица смущаващи факти. Едно от мъртвите животни според информационната система е от Твърдица и не е ясно какво прави в стадото. Собствениците на стадото са си позволили сами да лекуват животните, което е нарушение на Закона за ветеринарно-медицинската дейност. Осем от мъртвите животни са загробени, не се знае къде и как. Тепърва ще се установява от къде стопанката е получила храната за животните, къде е отивало млякото, допълни зам.-министърът.
Темата за въпросното стадо на Ана Петрова бе засегната и от депутата Кристиан Вигенин от БСП на пресконференция по-рано. Той показа разпечатка от сайта на Световната организация по здравеопазване на животните, където от БАБХ докладват, че на 13 септември 203 овце от стадото са избити и погребани. Защо лъжат Световната организация по здравеопазване на животните, попита народният представител и добави, че искат оставките на земеделския министър Румен Порожанов и на изпълнителния директор на БАБХ д-р Дамян Илиев. Въпросът за този доклад беше поставен от медиите и на зам.-изпълнителния директор на БАБХ д-р Петя Петкова. Тя отговори, че следва да се запознае, за да отговори; че до момента не са обявявали, че са убили животните в този обект.
Следобед ветеринарите отидоха във фермата, желанието на стопаните е да извършат аутопсия на умрелите животни, под въпрос е дали ще допуснат вземането на кръвни проби. Ушните марки са описани.