Болярово празнува 40 години от обявяването му за град
На Димитровден Болярово отбеляза тържествено не само Празника на града, но и 40-годишнината от обявяването му за град. Дъждовното време промени мястото на провеждане на инициативите, но не ги развали, а домакините се шегуваха, че занапред на Болярово ще му върви по вода.
Честването започна с празнична литургия в църковния храм „Свети Димитър”. Домакини и гости запалиха свещ и се помолиха Свети Димитър да ги закриля и да им носи здраве. По традиция след литургията двама Димитровци изнесоха навън иконата на Свети Димитър и начело с нея поведоха шествието към центъра на града. Край паметника на загиналите във войните боляровци шествието спря, за да отдаде почит, след което иконата беше занесена на сцената, където тя стоя през цялото време на празничния концерт. Във фоайето на залата от Държавен архив бяха подредили изложба за 40-годишнината на Болярово като град.
Като част от празничната програма за първи път в Болярово се проведе Фестивал на традиционните храни и поминък „Кулинарната усмивка на Странджа”, в който местните хора показаха своите кулинарни умения и запазени традиции. Местните читалища, предприятия и производители бяха подредили щандове с традиционни ястия, обичаи и произвежданата от тях хранителна продукция. Жури от специалисти – председател Емил Върбанов, главен експерт в Национален фонд „Култура” към Министерство на културата, Динка Ангелова, етнограф в Регионалния исторически музей и Параска Христова, майстор готвач, определи победителите в две направления – „Най-атрактивен щанд” и „Най-автентична кулинарна практика”.
Всеки участник имаше възможност да представи щанда си – първи бяха от Воден, които бяха подредили и два битови къта, в които демонстрираха миджия (седянка), местния говор, одая в която булка и свекърва си говорят и чакат мъжете да се върнат от къра. Освен това те бяха приготвили и местни ястия и по-модерни тестени изделия. Всички читалища имаха свои щандове, кой от кой по-отрупан, интересен и вкусен, така че конкуренцията беше наистина много голяма. След представянето всички гости имаха възможност да опитат от ястията.
В кинозалата на община Болярово се проведе тържественият концерт. Празникът на Болярово бяха уважили кметове, ръководители на държавни институции и голяма турска делегация от побратимените градове Ковчаз и Кюплю. Тържествената част започна с химна на България, отслужен беше и водосвет за здраве и благоденствие на боляровци.
Кметът на Болярово Христо Христов поздрави жителите на града и гостите с празника и направи кратка равносметка на постигнатото, акцентирайки на последните 10 години, които са и най-успешните в развитието на Болярово, защото с помощта на европейските средства градът и основните му институции са придобили нов и модерен вид. Заедно с него на сцената излязоха и неговия заместник и общинските съветници, които връчваха наградите и грамотите.
На първо място в кулинарния фестивал в категория „Най-автентични кулинарни практики” бяха класирани читалищата във Воден и Стефан Караджово, на второ място беше читалище „Възраждане” – Болярово. В другата категория – „Най-атрактивен щанд” също имаше две първи места – читалище „Светлина” Мамарчево и Детска група Болярово, на второ място отново беше читалище „Възраждане” – Болярово.
Плакети получиха предприятията и производителите, които представиха своите продукти на фестивала.
Интересна инициатива бяха измислили от община Болярово. Юбилейна грамота и икона на Свети Димитър получиха Димитровци и Димитринки, които през тази година имат юбилей. Първо беше награден най-възрастният жител на Болярово, който носи името на светеца – 86-годишния Димитър Ялъмов, след него подарък получи най-младият юбиляр – 10-годишният Димитър.
В празничния концерт участваха самодейци от читалищата на община Болярово и гостуващи състави от побратимени с Болярово турски общини. Певческите групи от читалищата демонстрираха своите възможности. Танцов състав от Одрин показа няколко обичая и танци. Под звуците на тъпани и кларинети на сцената бяха представени подобни на нашите обичаи – „Бъснела” – бръснене на младоженеца преди сватбата, купуване на булка и други, сякаш за да ни напомнят колко близки са балканските обичаи.
Турски оркестър и солист изпълниха техни популярни песни. Детският танцов състав показа магията на българския фолклор. Публиката се забавлява истински по време на празничната програма.
Извън залата домакините черпеха всички с вино на „Винпром – Ямбол”, а гостите от Турция раздаваха пилаф и баклава.
Диана Иванова