Баскетболният Ямбол седми във временното класиране след загубата от Спартак Плевен

49167831_2030090207075178_1740365613567574016_nС 3 победи и 8 загуби отборът на Ямбол заема седмо място във временното класиране на редовния сезон 2018/2019 година. След нас са Академик София и Черно море Тича.

На 23 декември Ямбол загуби срещу лидера в класирането Левски Лукойл с разгромяващия резултат 63:103 като гост. Последният мач на 30 декември бе у дома в зала „Диана“ срещу плевенския Спартак и завърши неприятно за нашите – загуба с разлика от 16 точки, 80:96.

Наблюдателите отбелязват, че след десетгодишно прекъсване Спартак Плевен най-после успява да измъкне победа от отбора на Ямбол като гост в зала „Диана”. Гостите стартират уверено и още през първите 10 минути показват силна игра, с която повеждат в резултата с 26:18 след края на първата четвърт. Втората четвърт отново преминава под диктовката на Спартак Плевен, като с ново силно представяне на терена възпитаниците на Александър Дяковски продължават да трупат комфортен аванс. Баскетболистите на Иван Чолаков не успяват да вземат инициативата и позволяват на плевенчани да диктуват темпото в три от четирите части. След почивката отборът на Ямбол се връща за кратко в мача и успява да свали разликата на пет точки, но гостите не допускат обрат и удържат водачеството до финалната сирена.

За отбора на Спартак Плевен Константин Коев успява да отбележи 29 точки след 40 минути игра. С 25 завършва Николай Маринов.

Най-резултатен за домакините е Дарин Иванов – 24 точки. Стоян Петков отбеляза 19, а по 13 – Станислав Говедаров и Никола Джурич.

Ето и отзивите след мача:

Иван Чолаков, старши треньор на Ямбол: ” Не мога да си обясня поведението на играчите си на терена. За мач, който е от значение за нашия отбор и при опитни играчи да изглеждаме по този начин е необяснимо за мен. Отборът на Спартак ни надигра отвсякъде – нападение, защита. Такъв мач като треньор не съм преживявал.”

Ивко Ивков, играч на Ямбол: “Играхме много слабо в защита и позволихме на съперника да наложи своето темпо. Не успяхме да ги ограничим и допуснахме 96 точки насред зала „Диана”, което е недопустимо. Като цяло основният ни проблем е слабата игра в защита.”

Александър Дяковски, старши треньор на Спартак Плевен: “Смея да твърдя, че успяхме да направим това, за което говорихме с момчетата преди мача. Успяхме да задържим Ямбол да играят постепенно в нападение, защото знаем, те играят много търпеливо. От нас се искаше да бъдем максимално концентрирани до края на всяка атака. Като успеваемост в нападение това е може би най-добрият ни мач. Доста грешки направихме в третата част и дадохме надежда, че могат да се върнат в мача. Горд съм с момчетата, че толкова бързо успяха да се вдигнат след тежката загуба от преди три дни.

Следващата среща е на 13 януари, неделя, като гост срещу последния в класирането Черно море.