Ямбол загуби и от последния в класирането Черно море Тича

49789372_2053519351398930_2657880321457913856_nЯмбол загуби от Черно море Тича след оспорван двубой във Варна на 13 януари 2019 г. с резултат 86:82 (19:22, 29:20, 15:16, 23:24). Така имено нашите бяха отборът, който позволи на “моряците” да отбележат първата си за сезона победа. След края на мача треньорът на баскетболния Ямбол Иван Чолаков сподели, че вече не може да въздейства на играчите и вероятно това ще е последния му сезон.

Наблюдателите определят срещата като равностойна. Водачеството многократно се разменя, разликата между двата отбора рядко е повече от 5-6 точки. Домакините печелят само втората четвърт, но това се оказва достатъчно за крайната им победа.

50110025_2053519021398963_6195835691390205952_nНа почивката, след силната втора четвърт, варненци имат преднина от шест точки – резултатът е 48:42. През второто полувреме обаче момчетата на Иван Чолаков започват да намаляват разликата.

По-малко от половин минута преди финала резултатът е равен – 81:81. Имено тези последни секунди се оказват решаващи за „моряците“ – капитанът Пламен Алексиев е точен от линията за наказателни удари и след четири точни стрелби победата е за Черно море Тича – 86:82.

Стоян Петков е най-добър за отбора на Ямбол с „дабъл-дабъл“ – 19 точки и 14 борби, Станислав Говедаров и Ларон Смит отбелязват 16 точки, като вторият записва и 13 борби, а Александър Матушев и Айзея Смит имат на сметка по 10 точки.

49343290_2053519221398943_6052333085909843968_nЗа тима на Черно море Тича най-резултатен е Георги Боянов с 23 точки, Веселин Георгиев и Мартин Йорданов се разписват с по 16 точки, Мартин Коцев допринася за победата на отбора си с 12 точки и 9 борби.

Ето и коментарите след края на мача:

Иван Чолаков, старши треньор на Ямбол: “Изключителна слаба игра на моя отбор. Мисля, че не показваме това, което тренираме и от там идва слабата ни игра. Най-вероятно това ще бъде последния сезон за мен. Явно вече не мога да въздействам на играчите. В крайна сметка играта баскетбол се играе на кошове, а не на борби. Борбата показва дали желаеш да победиш. Който има повече борби обикновено има по-голямо желание за победа. Но явно вече не мога да въздействам на състезателите.”

Дарин Иванов, баскетболист на Ямбол: “Първо искам да честитя победата на Черно море Тича. Стана интересен мач за публиката. Ние дойдохме максимално концентрирани и подготвени за този мач. Започнахме много силно, но позволихме на противника да си повярва и да се върне в мача. Поведоха ни. След почивката направихме нужните анализи и се върнахме в мача. Но както и да е. Мачът завърши и ние трябва да продължаваме да гледаме напред и да работим по-усърдно.”

Галин Стоянов, старши треньор на Черно море Тича: “Играхме определено на приливи и отливи, но по-често на приливи, което се вижда от резултата. За мен като треньор е голяма чест да направя дебютната си победа в НБЛ срещу Иван Чолаков, който е легенда в българския баскетбол. До тук свършва моята лична гордост. Гордостта ми е с отбора, с духа, себераздаването и желанието. Дори и за момент не си помислиха, че могат да загубят мача. Независимо колко точки беше разликата, днес е първия мач в който в голямата му част играхме като отбор – в нападение и защита. Не искам да споменавам никой, защото искам да спомена всички и да им благодаря. Показаха на Варна и на баскетболната общественост, че независимо в какъв състав и каква ситуация се намираме, ние никога няма да преклоним глава. Показахме, че българският баскетбол има нужда от Черно море Тича.”

Георги Боянов, баскетболист на Черно море Тича: “Първа победа за годината. Тя беше нужна не само на отбора, но и на публиката и на град Варна. Публиката в зала „Христо Борисов” винаги е толкова добронамерена и подкрепяща, въпреки, че не постигахме успехи. Мисля, че днес всички момчета играха за град Варна. Много съм доволен от представянето ни и се надявам това да не е епизодична проява.”

След този мач Ямбол е на осмо, предпоследно място във временното класиране, след него е само тимът на Черно море Тича. Следващата среща е срещу Балкан на 19 януари  в зала “Диана”.